ПОТПИСАНИ УГОВОРИ СА КИНОМ: Значајне могућности за продор српске робе у Кину
Представници влада Србије и Кине данас су, после састанка делагација у Палати Србија, потписали низ докумената о сарадњи две земље.
На конференцији за медије која је уследила, премијер Србије Александар Вучић је рекао да се две земље слажу по свим кључним политичким питањима и да и једна и друга земља воде независну и политику мира и да не угрожавају ничији територијални интегритет.
Вучић је додао да ће ти односи још више напредовати и истовремено се захвалио премијеру Кине што је посетио Србију.
"Почаствовани смо и поносни што имамо таквог госта", рекао је Вучић и захвалио се Лију и министрима у кинеској влади што су дошли не само на самит већ и у билатералну посету Србији. Он је навео да верује да је Србија успела да покаже српско гостопримство и пријатељство.
Вучић је рекао да су се две владе у Београду бавиле важним питањима, што се, како је навео, види и по споразумима који су потписани, а који се баве разним областима, од најсавременијих технологија и телекомуникација, до изградње термоелектране, али и извоза јагњећег меса у Кину.
"Сматрамо да постоје значајне могућности за продор српске робе у Кину, као што је и кинеска роба увек добродошла у Србију", рекао је Вучић.
Он је захвалио премијеру Лију што показао велико поштовање Србији, која ће то, како је навео, истим таквим поштовањем умети да узврати.
"Хвала што поштујете политику и опредељење Србије, европски пут Србије и што Србију третирате како бисмо волели да нас сви третирају као самосталну, независну, слободну земљу. Хвала пријатељу, друже Ли", рекао је Вучић.
Премијер Србије Александар Вучић је рекао и да је Србија добила донацију од Кине у висини од 35 милиона јуана (4,5 милиона евра), коју може да искористи и за враћање одређених камата.
Вучић је рекао да је постигнут још повољнији споразум са кинеском Ексим банком о изградњи Термоелектране Костолац. Он је прецизирао да је грејс период продужен са пет на седам година, а камата је спуштена са 3 на 2,5 одсто.
Вучић је рекао и да је договорено формирање радних група са Мађарском и Македонијом, а ускоро и са Грчком, и да ће се до 20. јануара изаћи пред кинеску владу са заједничким ставом о моделу финансирања пруге од Будимпешта до Београда, и касније од Београда до Скопља и даље према Атини.
Ли Кећијанг је рекао да су разговори били успешни и садржајни.
“Направили смо низ нових договора о сарадњи и великим пројектима. Имамо суштински напредак у сарадњи, сви пројекти ће бити завршени на време. Сутра ћу са премијером Вучићем присуствовати отварању моста Земун-Борча и он ће бити симбол сарадње два народа.”, рекао је Ли.
Говорећи о модернизацији пруге Београда - Будимпешта Ли је истакао да је тај пројекат веома значајан јер ће омогућити не само повезивање две земље, већ ће подстаћи привреду у региону дуж пруге.
Он је подсетио да је на прошлогодишњем Самиту у Букурешту постигнут договор између Кине, Мађарске и Србије о модернизацији пруге, на којој би воз саобраћао 200 километара на час уместо досадашњих 40.
"На београдском сусрету могу рећи да је постигнути договор већ реализован и постигнут напредак, и да је пројекат проширен на Македонију и Грчку", рекао је Ли.
Како је објаснио, повезивањем железничке пруге Будимпешта- Београд, али и Београд-Пиреј, грчке луке, биће изграђен такозвана "конено-морска експресна линија" између Кине и Европе.
"Изградња ове пруге неће допринети само продубљивању сарадње Кине и земаља Централне и Источне Европе, већ и проширењу и обогаћивању кинеских и европских односа", рекао је Ли.
Кинески премијер је изразио задовољство што је на позив премијера Александра Вучића посетио Србију, преневши искрене поздраве кинеског народа српском народу, и да се ради о узвратној посети.
"У Кини се каже да ''ако нешто не узвратимо то није културно'' и ми се залажемо за реципроцитет", рекао је Ли.
Он је указао да између две земље постоји традиционално пријатељство, засновано на међусобном поштовању. Према његовим речима договорено да се на основу међусовног поштовања унапређује практична сарадња у култури, туризму, науци, али и образовању.
"Већ од следеће године кинеска влада ће удвостручити стипендије за студенете земаља централне и источне Европе, јер искрено желимо у оквиру тога да више српских студената студира у Кини. Желимо да се кинеско-српско пријатељство се наслеђује од генерације до генерације", казао је Ли.
Потписани су Споразум о привредно-техничкој сарадњи између Владе Србије и Владе Кине, Меморандум о отпочињању студије изводљивости о изградњи индустријског парка, Споразум о међусобном оснивању културних центара између Србије и Кине, Споразум о успостављању ваздушног саобраћаја између Србије и Кине, Протокол о здравственим захтевима за извоз смрзнутог јагњећег меса из Србије у Кину, Споразум о сарадњи Народне банке Србије и Кинеске развојне банке, Уговор о зајму за другу фазу пакет пројекта ТЕ Костолац Б, Меморандум о разумевању у свеобухватној финансијској сарадњи Кинеске развојне банке и Владе Србије, Меморандум о разумевању између Министарства унутрашњих послова Србије и компаније Хаувеј (Huawei), Меморандум о разумевању и партнерској сарадњи између Министарства трговине, туризма и телекомуникација и кинеске корпорације ЗТИ, Меморандум о разумевању о сарадњи на пројекту обилазнице око Београда, Бубањ потока и Винче, Меморандум о разумевању о финансирању између Ексим банке и Града Београда, Меморандум о разумевању о финансирању између Ексим банке и Министарства грађевинарства, саобраћаја.