ПРЕДМЕТ НАЈВЕЋЕ КРИТИКЕ БЕОГРАЂАНА ОТКЛОЊЕН: На Тргу Славија неће бити подземних пролаза
БЕОГРАД - Одборници Скупштине Београда усвојили су данас план реконструкције Трга Славија, према којем неће бити подземних пролаза.
Како је новинарима објаснио градоначелник Београда Синиша Мали, подземни пролази су избачени из плана, јер су били "предмет највеће критике Београђана". "Ми смо за разлику од претходне градске власти слушали грађане. Када је изашао први пројекат сређивања Трга, он је у себи садржао подземне тунеле који су били предмет највеће критике грађана Београда - да ће бити уски, клаустрофобични, да ће се плашити да пролазе њима и ми смо те коментаре и захтеве усвојили", казао је Мали.
Растерећење Трга Славија
Он је додао да је на основу коментара грађана измењен пројекат, тако да су пешачки пролази мало померени ка улицама, а не ка самом Тргу. "То ће растеретити тај трг и омогућити оно што је нама циљ, а то је да смањимо време чекања возила која ће пролазити кроз трг и да изађемо у сусрет грађанима", рекао је градоначелник.
Одборник Демократске странке Балша Божовић оценио је да ће се Трг Славија врло брзо претворити у насеље Војводе Степе где се, како је навео, ништа не ради. "Славија се гради без подземних пролаза што обесмишљава цео један пројекат који је настао за време Демократске странке. У граду Београду који је некада био центар југоисточне Европе апсолутно се не ради ништа, осим неколико семафора и настрешница за бицикле, што није довољно и то није оно што су обећавали челници", навео је Божовић.
У плану се наводи да је циљ стварање основа за реконструкцију и уређење Трга до реализације метро станице и јавне гараже, које ће бити предмет другог планског документа. Граница плана обухвата део територије општина Врачар и Савски венац, односно улице Краља Милутина, Краља Милана, Београдске, Трга Славија и Немањине. Новац за реконструкцију Трга је зајам Европске банке за обнову и развој.
Одборници су усвојили и Одлуку о изради Генералног урбанистичког плана Београда, предлог плана детаљне регулације дела блока 41а на Новом Београду, насеља Алтина 2 у Земуну, као и комерцијалну зону у Бубањ потоку између обилазнице и планиране железничке пруге у општини Вождовац.
Прочитајте и: