Прелепа острва која морате да посетите пре него што НЕСТАНУ! (ФОТО)
Они су драгуљи океана, мала парчад раја преточена у острва. Али, она ће ускоро престати да постоје...
Мислите да је то претеривање? Не за научнике који већ годинама упозоравају на опсаности раста нивоа мора, не за локално становништво које је преживело катастрофалне природне непогоде, не за породице које су морале да се селе из својих огњишта.
Не за Ваниту, малу државицу у Јужном Пацифику коју је недавно погодио циклон који је однео најмање 44 живота и оставио 90 одсто становништва без крова над главом.
Поред опустошеног Ванитуа, погледајте која су то још острва којима прети непосредна опасност од нестајања због утицаја климатских промена.
Кукова острва
Лоцирана на пола пута између Новог Зеланда и Хаваја, ланац од 15 острва чине Кукова острва, која можемо поделити на јужна и северна. Јужна карактеришу корални спрудови и вулканска острва, а северна дубоке лагуне. И док подизање нивоа мора прети да угрози постојање целог подручја, северна су најрањивија.
Француска Полинезија
Тропски рајеви ове групе острва су Тахити и Бора Бора. Док Тахити карактеришу планине, корални спрудови и азурне лагуне, Бора Бора се сматра најромантичнијим острвом на свету. Међутим, научници су открили да је Француска Полинезија веома угрожена климатским променама - две трећине острва биће покривено водом до краја века, ако се клима не промени.
Кирибати
Смештени у центру Пацифичког океана, Кирибате чине 33 острва, која имају репутацију најбоље дестинације за пецање у свету. Уколико се глобално загревање настави овим темпом, океан ће прогутати целу ову земљу до краја века. У очекивању краја, кирибатска влада купила је 6000 ари на острву Фиџи, како би ту преселили људе ако дође до потопа.
Маршалска острва
Љубитеље историје посебно привлаче ова острва због њених подводних гробница где вечно почивају потопљени бродови из Другог светског рата. Обиласци и роњење на овим местима су главна атракција на Маршалским острвима. Ипак, њихов председник Кристофеј Џ. Лоек био је прилично гласан поводом неприлика у који је упала њихова нација, говорећи да је у току предходних месеци његова земља опустошена непредвиђеним поплавама и огромним цунамијем који је потопио главни град. "Овако јаке и неочекиване катастрофе нисам видео за живота. Климатске промене више нису само далека претња, нити нешто што се ближи. Промена климе је стигла".
Нова Каледонија
Дом највеће коралне лагуне на свету, Нова Каледонија, треће је највеће место у Пацифику, после Папуа Нове Гвинеје и Новог Зеланда. Богата је речним долинама, кишним шумама, и запањујућим водопадима. Рај за љубитеље природе, корални спруд који чини баријеру острва, уврштен је у светско благо од стране Унеска због свог богатог екосистема. Али студије објављене 2013. године предвиђају да ће ниво мора расти и да ће Нову Каледонију затећи иста судбина као и Француску Полинезију - нестаће под водом.
Палау
Лоцирана у западном Пацифичком океану, острвска нација Палау је најпознатија љубитељима роњења јер њени спрудови и пећине чине да се нађе на листи најбољих светских ронилачких дестинација. Али због ефекта климатских промена постоји реална претња да цунами збрише ово острво са лица земље.
Соломонова острва
Соломонова острва чини група од 992 острва које насељавају три главне културне групације: Малезијци, Полинезијанци и Микронезијанци. Као туристичка дестинација, острва су рај за љубитеље природе и оних који уживају у роњењу, сноркелингу, и сурфовању. Али као и већину острва у комшилуку, и њима прети велика опасност од потапања. Извештај Пацифичког научног програма за климатске промене каже да је ниво мора порастао за 8 mm од 1993. године, што је скоро дупло више од глобалног раста нивоа мора који износи од три до четири милиметара годишње.
Сејшели
Сејшели су смештени 1600 км од источне обале Африке и познати су као једна од најбољих туристичких дестинација на свету. Оно што посетиоци не виде од уживања у спа третманима и одмарању на плажи је то да је ово острво претрпело најгоре изумирање корала на свету.
Малдиви
Малдиви се налазе на најнижој земљиној тачки и веома су рањива на пораст нивоа мора. Они који су посетили ово запањујуће место знају да је то рај за одмарање, уживање у луксузним хотелима и ручавање у подводним ресторанима. Ипак, испод све те фантастичне екстраваганције лежи сурова реалност климатских промена које прете да повуку ово острво на дно океана.
Фиџи
Као и Малдиви, Фиџи се такође може описати као драгуљ јужног Пацифика - због плажа са белим песком, палмама и местима на којима можете сасвим да се осамите. Острво је такође познато као "корална престоница света" и веома је популарно код сурфера. Али подизање нивоа мора представља директну претњу овом ланцу сачињеном од 332 острва. Поплаве су већ натерале породице да се иселе из села Вунидоглоа које се налази на обали.
Погледајте и:
- ЗАБОРАВИТЕ ИБИЦУ: Свет има ново острво за луд провод! (ВИДЕО)
- САФАРИ ХОТЕЛ: Вечерајте са лавовима и купајте се са медведима! (ФОТО)
- ЛЕПОТА КОЈА УБИЈА: Смртоносно језеро вулкана Ијен (ФОТО)
- ОБИЧАЈИ И ПРАВИЛА: На овом путовању можете да одете у затвор због жваке
- Ево зашто НИКО НИКАДА не треба да посети Србију! (ФОТО ВЕСТ)