ПРЕТИ ЛИ НАМ НОВА ЕКОНОМСКА КРИЗА? Да ли због Кинеза свету може да се понови крах из 2008?
Због кризе у Азији, чија је економија претходно доживела вртоглави раст, овдашњи стручњаци упозоравају да треба бити опрезан.
Велики пад на кинеским берзама, где су у рекордно кратком року изгубљене милијарде долара, подсетио је на крах њујоршке берзе пре тачно седам година. Због кризе у Азији, чија је економија претходно доживела вртоглави раст, овдашњи стручњаци упозоравају да треба бити опрезан, међутим, када је конкретно наша земља у питању, они кажу да она може да се прелије и на Србију само уколико погоди Европску унију.
Економиста Бошко Мијатовић објашњава за Телеграф да су негативни утицаји кинеске кризе по Србију могући, али не директно из Кине, већ преко Европе и свих наших спољно трговинских партнера.
ФАНТАСТИЧАН ИЗУМ! Ово би могло да спаси на стотине хиљада живота (ВИДЕО)
– Развој догађаја у Кини неће директно утицати на Србију. Неизвесно је, прво, да ли ће у Кини бити озбиљније кризе или неће. Али, чак и да је буде, она не би непосредно утицала на Србију већ посредством других европских земаља са којима Србија сарађује, тргује, има финансијске односе и слично. Дакле, ја не би био превише забринут. Наиме, то што је пала берза у Кини није страшно јер је прошле године она необично порасла, када је Кинезе захватио велики оптимизам – подсећа Мијатовић.
И економиста Милан Ковачевић је мишљења да криза у Кини нема много значаја за нас.
– Пад берзи у Кини нема никаквог директног утицаја на нас. Једним делом смо везани али не са Кином. Заправо, ако Европској унији нашкоди берзанско стање у Азији и све ово што ради Кина, може бити утицаја и на нас јер је нама значајно да постоји просперитет у ЕУ. Две трећине од укупног нашег извоза је у у ЕУ – каже Ковачевић за наш портал.
Он наводи да Србија има велики увоз из Кине, али мали извоз, што је још један од разлога који онемогућавају директан утицај ситуације у Кини на нашу земљу.
– Може једино индиректно, јер Кина као велика земља, на финансијском тржишту има значајан утицај. То значи да може утицати на кретање вредности евра и долара. Иначе је смањењем вредностии своје валуте индиректно повећала вредност других валута у односу на сопствену и то она ради да би олакшавала и појачавала свој извоз. За нас су та валутна кретања значајна јер имамо дуговања у страној валути и претежно извозимо и наплаћујемо у еврима – објашњава он.
НЕ БУДИТЕ НАИВНИ: Ове ствари плаћате сваки дан, а НЕ МОРАТЕ
Директор Одељења за девизно тржиште Народне банке Србије Никола Драгашевић казао је за РТС да је централна банка учинила све да се турбуленције не осете и буду што мање.
– Србија, као мала економија, не може да буде изолована од светских финансијских токова, и ми смо све урадили да те турбуленције буду што мање. Смањење текућег дефицита, дефицита буџета, ниска инфлација и стабилност курса довели су до тога да инвеститори имају све веће поверење у напредак ове земље и одлучили су да дугорочније инвестирају у државне хартије Србије – рекао је Драгашевић.
Он је констатовао да су први дани 2016. године најлошији почетак године на светским берзама у последње три деценије.
Алармантан пад нафте после укидања санкција Ирану
– Глобално тржисте непрестано функционише и међусобно је добро повезано, односно криза, турбуленције и неизвесност се са једног сегмента финансијских трижиста, лако преносе на друга – каже Драгашевић.
Упитан шта су најчешћи узроци берзанске кризе, објашњава да су то потрага за профитом, која је често нереална, као и нереална очекивања и самих инвеститора и менаџера у инвестиционим фондовима у великим банкама.
Економска криза 2008. године из САД ширила се као вирус и обарала све економије па и нашу.