ПРЕТЊЕ СИЛОВАЊЕМ И ГУРАЊЕ ХРАНЕ У РЕКТУМ: Психолози на техникама мучења зарадили милионе
Психолози Џејмс Мичел и Бруа Џесен су смислили методе попут симулације дављења и гурања хране у ректум, а своје технике су продали ЦИА за 81 милион долара.
У извештају о тортури затвореника који је Сенат објавио у уторак, пише да су двојица доктора психологије, наведена под лажним именима Грејсон Свигерт и Хамонд Данбар, својевремено радила у ваздухопловној бази америчке војске Ферчајлд.
Тамо су тренирали специјалне јединице да се што боље носе са испитивањима у случају да падну у заробљеништво. Учили су војнике како да преживе малтретирање, да пруже отпор испитивачима и како да побегну из заробљеништва. Међутим, у неком тренутку су схватили да њихове методе могу да се употребе у другом контексту.
''Доктори су размишљали на следећи начин: ако можемо да научимо америчке снаге да ћуте током испитивања, онда можемо и да натерамо осумњичене у затворима да проговоре'', наводе америчке медији, а преноси ''Информер''.
Према наводима из извештаја о тортури, двојица психолога развила су теорију о ''наметнутој беспомоћности'', односно осећају који се ствара код неке особе после дугог малтретирања и претњи. Иако ни један ни други нису имали искуства у војним испитивањима нити су знали ишта о Ал Каиди, предложили су ту своју методу ЦИА. Понудили су им технике попут ''вотербординга'', ускраћивања спавања и остављања особа да стоје и седе у болним позицијама, као и трпање хране у ректум, пржење струје, претње силовањем и друге.
Америчка шпијунска агенција је све идеје оберучке прихватила и испробала их уз одобрење Џорџа Буша 2002. године у затвору Гвантанамо на Куби.
Погледајте и: