Преуређење Инфективне клинике две године на чекању
Министарство здравља је пре две године одобрило 38 милиона за надзирање једног спрата на згради пријемне амбуланте Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије, али се још ништа није померило са мртве тачке.
Уместо да болница буде савремено уређена, и пацијенти и запослени и даље бораве у просторијама са испуцалим зидовима, прозорима кој не дихтују, зарђалим радијаторима, итд. Крива је бирократска процедура.
Професор др Драган Делић, иначе директор ове болнице, каже да је лакше пронаћи новац за инвестиције него добити сагласност за грађевинске радове. Он наглашава да се већ дуго муче са добијањем дозвола за надоградњу клинике и са легализацијом објекта.
“Направили смо концепт изградње нове Инфективне kllinike и за то смо добили сагласност од КЦС-а, Института “Батут” и Министарства здравља. Новац за то намењен стоји буквално две године само зато што нам нису све дозволе добијене. Стално нам траже неке нове услове, папирологија кочи обнављање установе која је веома значајна за болеснике”, истакао је Делић за "Политику".
План је да се надзида спрат на пријемној амбуланти, а затим да се сруши једна зграда клинике, где би се изградила нова болница по савременим стандардима. Од три постојеће зграде, које би биле ослобођене, две би могле да се среде за негу болесника кој ису у последњој фази неизлечиве болести. Велики део земљишта на којем се сада налази клиника био би ослобођен, јер изградња једне заменила би четири већ постојеће зграде.
Предлог је да нова зграда буде изграђена на месту најстаријег објекта из 1926. године. Ту би био смештен стационар са седам одељења и 120 кревета, као и микробиолошка лабораторија, Већина соба би биле двокреветне и имале би купатило.
"У старе зграде не вреди улагати. Данашње време доноси неке другачије болести за које је потребна савремена болница. Људи путују у разне земље, неки одлазе у тропске крајеве, долази велики број азиланата и самим тим постоји реална могућност да дође до развоја неке и потпуно непознате болести. Особа са чудним симптомима се мора изоловати како се инфекција не би ширила. Време инфективних болести још није прошло", каже Делић.