ПРЕЖИВЕЛИ ЕБОЛУ: Два заражена Србина слетела на београдски аеродром
Спадају у ону малу групу људи која је имала среће. Двојица Београђана преживела су еболу и тек када су сто одсто били сигурни да су излечени, вратили су се кућама.
До пре месец дана били су под здравственим надзором наших лекара из Завода за јавно здравље Београд. Редовно су им се јављали, а имали су и обавезу да их обавесте уколико примете било какве промене здравља. И сада, након два месеца константне контроле, они су потпуно излечени. А остао им је и имунитет на еболу.
Ради се о здравственим радницима у тридесетим годинама који су се у Србију вратили пре четири, односно три месеца. Били су ангажовани у италијанској теренској болници у најугроженијем граду Сијера Леонеа и лечили су инфициране од еболе. Нису желели да се о томе прича у јавности јер су само породици рекли да су оболели од опаког вируса.
- Институту за јавно здравље „Батут“ је преко канала међународног здравственог правилника јављено да су два наша држављанина оболела од еболе. Објаснили су нам да су радили са инфициранима, али да су упркос мерама заштите и они добили вирус - каже за „Блиц“ др Драган Илић, директор „Батута“.
Никако нису желели у Србију
Младићи су по сазнању да имају еболу изричито тражили да остану у Сијера Леонеу и да их нипошто не пребацују у Србију. - То је на неки начин херојско дело. Нису желели да вирус доносе у Србију. Мислили су на своју породицу, пријатеље и грађане Србије - истиче др Илић.
Светска здравствена организација на терену одлучује да ли пацијенти могу да се пребаце у своју државу или се лече тамо где су инфицирани. Младићима су услишили жељу и они су остали у теренској болници, где су их лечиле колеге.
По добијању сертификата да немају више еболу, добили су и могућност да путују и послати су у Београд, где су их на аеродрому, по процедури, сачекали санитарни инспектори.
Њихова крв је лек
Ова двојица Београђана сада у крви имају својеврстан „серум за опоравак“, што је ново име за крв опорављених пацијената, за коју се верује да садржи посебна антитела која помажу у борби против еболе.
- Трансфузија крви има неке сличности с вакцинама на чијем се развоју ради, у којима се користе вештачка антитела слична онима која су пронађена у крви преживелих. Третман трансфузијом крви мораће да прође строге тестове како би се утврдило да ли је успешан - објашњава др Драган Илић.
Погледајте и: