ПРИЧА СЕ ДА РУСИ ДОЛАЗЕ: Ево зашто Руси купују напуштена домаћинства у Врњачкој Бањи
ВРЊАЧКА БАЊА - Око двадесетак руских породица у задњих годину дана, купили су напуштене куће са земљиштем у околини Врњачке Бање, како би производили органску храну, месо, али и пекли домаћу ракију.
Њихова идеја је да искористе потенцијал овог краја, и зараде, а туристима из своје земље би употпунили одмор у најпосећенијој бањи Србије.
Напуштена домаћинства у селима око Врњачке Бање постала су интересантна руским породицима, којима је брзи метрополски живот у Москви постао напоран. Схватили су да могу зарађивати и у Србији, а уједно лагано и спокојно живети.
Светла Чудакова је са супругом, пре две године дошла на одмор у Врњачку Бању, и више се није никада вратила у Москву. Каже да јој није требало пуно да схвати да може спојити посао и уживање.
"И остале породице су као и ми. Прво су дошле на одмор, а онда су остали у Бањи. Има породица које су пензији, али има и младих руских породица које су се преселиле са децом", каже Светлана, власница агенције за некретнине и туризам "Радуга" у Врњачкој Бањи.
Она додаје да су на њиховом плацу планирали да поставе пластеник и узгајају органску храну, а већ су посадили шљиве и дуње.
Једна већа група Руса купили су домаћинства у селу Грачац, између Врњачке Бање и Краљева. С обзиром да се куће углавном морају реновирати, они су одмах искористили земљу коју су купили, и почели да је обрађују.
Прве куповине домаћинстава, почеле су са њиховим пријатељима, и познаницима, а онда и са осталима којима је Врњачка Бања интересантна. Данас има преко 20 домаћинстава које су купили Руси.
Јелена и Михаил Макејев су боравили у Врњачкој Бањи као туристи 2013. године, а онда се вратили просле године и купили кућу у Бањи.
"У Врњачкој Бањи је мирно, и одговара нам клима. Вино и ракија су врло јефтини. У Русији је вино скупо, а овде је супер. Поред цене су и веома укусна", прицају уз осмех Јелена и Михаил.
Димитри и Јевгенија Кошељев и њихов син Денис, пре годину дана су из Москве дошли у Врњачку Бању, и купили напуштену земљу и окућницу.
Њихов син Денис, који је седми разред, од септембра је кренуо и у школу у селу Грачац. Свиђа му се и каже да му није тешко.
"Добро ми је у школи, а имам и пријатеље. И наставници су добри, јер ми увек помажу када ми нешто није јасно, а и ја увек питам када имам нејасноће. Чак и када имам контролне задатке, смем да их питам", задовољно нам је рекао Денис, додајући да има друга из Москве који би на лето дошао код њега.
Иако је руским пензионерима највише интересантно да остатак живота проведу у Врњачкој Бањи, како сазнајемо, све више је младих из Русије који би радили и студирали туризам на факултету у Врњачкој Бањи.
Погледајте и: