ПРИЈАТЕЉСТВО "ОРЛА" И "ЗМАЈА": Србија је прва земља с којом је Кина успоставила односе стратешког партнерства
Премијер Србије Александар Вучић отпутовао је са делегацијом Србије у вишедневну посету Кини где ће се састати са самим државним врхом. Ово је други пут да премијер иде у посету овој земљи, а оно што је интересантно је то да је и кинески премијер био у посети Србији, након готово тридесет година.
Пре годину дана, у Србији је одржан Трећи Самит Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе. Тада је у посету Србији дошао кинески премијер Ли Кећијанг. Ова посета је била од великог значаја за нашу земљу јер је то први пут након 28 година да један високи званичник те земље дође у Србију.
Његов домаћин том приликом био је премијер Александар Вучић, коме је Кећијанг у току разговора у ВИП салону аеродрома "Никола Тесла", изразио велико задовљство због сусрета који се одиграо само четири месеца након Вучићевог боравка у Кини, и захвалио се српској влади на гостопримству и пажљивој организацији.
Приликом претходне посете Александра Вучића Кини, саопштено је да су двојица премијера разговарала о унапређењу сарадње у многим областима - политичкој, економској, културној - и договорила се да ће владе две земље охрабрити компаније да улажу у Србију, односно Кину.
Изградња нове брзе пруге
Три премијера Кине, Мађарске и Србије, у Букурешту 2013. године изразили су жељу да модернизују постојећу пругу Београд-Будимпешта, јер је сада просечна брзина возова око 50 километара, а намера је да возови иду и до 160 километара на час. Ова намера је потврђена и следеће године на Самиту у Београду, приликом поновног састанка тројице лидера.
Изградњу брже пруге покренуо је премијер Вучић, јер су тренутно кинеске пруге најбрже и најдуже на свету.
Односи две државе
Кад је реч о сарадњи Србије и Кине чињеница је да између наше две земље постоји традиционално пријатељство, које је додуше, било нарушено у једном тренутку, тачније након 2000. године и промена које су тада настале на српској политичкој сцени.
- Владе у Србији су се често мењале и сутуација није увек била стабилна. Ми желимо да одржавамо пријатељске односе са Србијом. Уосталом, Србија је прва земља са којом је Кина успоставила односе стратешког партнерства", рекао је кинески премијер Ли док је боравио у Србији.
Почасни грађанин Београда
Док је боравио у Србији прошле године, кинеском премијеру уручена је повеља почасног грађанина Београда. Ли Кећијанг је тада разговарао са јавним личностима из области културе и спорта, и том приликом добио на поклон тениски рекет са потписом најбољег тенисера света Новака Ђоковића, на коме је исписана посвета "Добродошли у Србију, пријатељу Ли".