ПРИПРЕМА КРЕЋЕ НА НИКОЉДАН: Ево како да засадите БОЖИЋНУ ПШЕНИЦУ да би година била берићетна
Дај, Боже, здравља и весеља...
Једна од највећих слава код Срба је Никољдан. Тада уједно почиње интензивно да се осећа и празнично расположење, а почиње и да се припрема и обавезан украс за божићној трпези: млада пшеница која симболизује плодну годину. Пшеница је потребно да проклија и озелени до Божића, те је потребно на време да је посадите.
Божић је хришћански празник којим се прославља рођење Исуса Христа. Овај најрадоснији хришћански празник прожет је многим обичајима. Обавезан је Бадњак који се уноси у кућу, чесница која се ломи и кандило које гори до Богојављења... Поред тога обавезно је и Божићно жито.
Уколико славите Св. Николу ОВО морате да знате.
Верује се да оно показује колико ће наредна година бити берићетна , а светлост свеће или кандила која пробија кроз зеленило пшенице обасјава дом домаћина у долазећој години срећом и топлином.
Како посадити божићну пшеницу?
Плитку посуду прекријте влажном салветом, а потом на њу поређајте зрна пшенице тако да је целу прекрију.
Посуду оставите на собној температури на светлом месту.
Уколико желите, можете на средини поставити чашицу са свећом, а жито поређати около.
Савети
Немојте на дно посуде да ставите много зрна, довољан је један ред пшенице. Уколико је превише густо, клица ће тражити свој пут неправилно па неће изгледати лепо.
Пшеница не треба да стоји у близини пећи или радијатора. Најбоље расте на собној температури.
Пшеницу прекријте памучном мокром тканином како би зрна равномерно бубрила све док се не појаве прве клице, а онда је откријте како би несметано могла да расте.
Свакодневно је равномерно прскајте водом 3-4 пута дневно.
Израслу пшеницу, пре него што је ставите на сто, можете маказама ошишати како би била лепша и уредна.
Поставите свећу у средину, а потом около вежите црвеном машном.
Не заливајте претерано, у посуди не треба да се задржава вода. Најбоље је само често прскати.
Право време да се посади пшеница је св. Никола. Према народном веровању, смисао овог обичаја је да се умоли Бог да сачува и увећа породицу и имање домаћина, уз молитвену здравицу на дан Божића:
"Дај, Боже, здравља и весеља у овом дому, нека нам се рађају здрава дечица, нека нам рађа жито и лозица, нека нам се увећава имовина у пољу, тору и обору."