Природне замене за аспирин и ибупрофен
Не треба заувек избацити из употребе ова хемијска једињења, али покушајте да их замените природним лековитим средствима.
Уколико тражите природне алтернативе овим медикаментима на добром сте путу.
Анемија, срчани проблеми, хипертензија и губитак слуха су само неки од могућих последица честе конзумације лекова против болова.
Фармацеутске компаније тестирају разне природне супстанце да би проверили какво дејство имају на болести, а онда праве синтетичку верзију супстанце коју пуштају у продају. Понекад, синтетичка верзија делује брже, а у зависности од квалитета почетне супстанце, чак и боље од природне варијанте, преноси магазин Сенса.
С обзиром на то да природа већ производи оно што се налази у лековима, треба пробати природне изворе медикамената.
Кора беле врбе је прави аспирин. Садржи супстанцу салицин која се претвара у салицилну киселину у стомаку. Ова киселина је главна компонента аспирина, али када се узима синтетички не делује најбоље на стомак. Бела кора врбе помаже код грознице, запаљења и ублажује бол.
Капсаицин се углавном користи за ублажавање бола у мишићима, живцима и зглобовима. Углавном се може наћи у облику гела или креме и може се користити три до четири пута дневно.
Босвелија, познатија као "индијски тамјан", доступна је у облику капсула и кремова. Има антиупално дејство захваљујући киселинама које се налазе у овом дрвету. Побољшава циркулацију крви и спречава да бела крвна зрнца која носе упалу, допру до угрожених ткива. Препоручена доза је 450 - 750 мг, и то током три до четири недеље када осећате болове.
Мачја канџа код нас се може наћи и под називом "мачји нокат". Ова биљка расте у Јужној Америци, а захваљујући антиупалном дејству помаже телу да се избори са болом. Препоручена доза је 25 до 1000 мг једном до три пута дневно. Уколико претерате са конзумацијом, могућа је појава дијареје.
Омега-3 масне киселине су познате по антиупалном дејству, а доказано је помажу пацијентима који пате од реуматоидног артритиса и проблема са цревима. Ове киселине помажу и код кардиоваскуларних проблема и смањују стопу смртности када су у питању срчане болести. Препоручена доза је 1000 мг дневно.
За вегане, омега-3 киселине доступне су у клицама конопље, чиа, лана и разном бобичастом воћу.
Куркумин је компонента биљке куркума и познат као састојак који зауставља бол. Као и капсаицин, блокира путању којом сигнали бола стижу до мозга. Студије показују да је куркумин ефикасан и код хроничног бола, а успешно се показао и код реуматоидног артритиса. Препоручена доза је 400 до 600 милиграма, три пута дневно када су у питању болови и упале. Куркумин се помиње и као веома успешан у лечењу депресије.