СТРАШНА СЛИКА ДУНАВА: Река пуна наркотика и лекова!
Једна од најдужих река Европе, Дунав, веома је прљава, показало је испитивање које су спровели експерти по налогу Међународне комисије за заштиту реке Дунав. Према писању бечког дневника "Пресе" 75 одсто тока Дунава кроз Аустрију сличнији је каналу него реци.
Исходи мерења, спроведени на 2.375 километара дугој реци, показују да постоји више проблема - недостатак риба, градња на реци, као и клице резистентне на антибиотике, али и остатке наркотика.
Стање обала између Пасауа и Хајнбурга је у великој мери "незадовоиљавајуће до лоше", а исто важи и за услове живота риба.
Уз то, како преноси лист, пронађена је велика количина клица са вишеструким отпором на антибиотике.Такође, у делу Дунава код Клостернојбурга, као ни у једном другом, хемичари су наишли на високе концентрације илегалних наркотика и лекова у води.
Међународни научни тим анализирао је ситуацију на Дунаву и по трећи пут заредом у извештају је приказао свеобухватну слику стања ове реке.
Дунав, према тој анализи, није рекао погодна за рибе. Чиста вода није довољна како би биолози могли говорити о здравом екосистему реке. Због тога су научници на више места анализирали густину и састав рибљег фонда. У Аустрији то је учињено у Јохенштајну, као и надомак Ипса, а на оба места су услови за рибе оцењени "лошим".
У извештају се наводи да постоје велики проблеми по рибљи фонд, додајући да још постоји биодиверзитет, али су бране, електране и исправљене обале довеле до значајног смањења рибљег фонда. Оцењује се и да су стране врсте риба, које су доведене, угрозиле домаће врсте.
Што се тиче квалитета обала, три четвртине "аустријског Дунава" је од људи значајно промењено до те мере да су на основу смерница ЕУ о рекама оцењене најгорим школским оценама 4 и 5.
Због густе изградње и нестанка природних плавних територија је екологија реке у конфликту са грађевинама за одбрану од поплава.
Када је реч о клицама на Дунаву је пронађено низ, пре свега, фекалних клица, које су отпорне на антибиотике, што је случај зато што се у узгоју стоке и медицини користе лекови, чији састојци преко поља доспевају, након кише у воду.
Занимљив податак мерења је велика количина наркотика пронађених у Дунаву код Клостернојбурга.Тамо су научнити наишли на највећу концентрацију лекова и илегалних дрога.
Чак 63 нанограма кокаина по литру је измерено на овом делу Дунава. Исто са 207 нанограма по литру установљене су највеће количине екстазија.
Иначе студија се спроводи сваке шест године и спроведена је по 3 пут по налогу Међународне комисије за заштиту Дунава, чије су чланице 14 земље.