Мислите да је ебола СТРАШНА? Упознајте ОВАЈ ВИРУС!
КАМПАЛА - Марбург Хеморагијска грозница, која је 1967. године идентификована у Београду и у немачким градовима Марбургу и Франкфурту шири се Африком.
Случај тридесетогодишњег здравственог радника који је преминуо у болници Менго у Уганди подигао ње мере опреза у тој земљи, али и суседним земљама. Након што су тестови показали да је Марбург био узрок његове смрти, око 150 особа је стављено у карантин, а код њих 11 су примећени симптоми који указују на вирус са високом стопом смртности. У Кенији и Судану под строгом контролом су сви грађани који путују из Уганде.
Од 31 особе колико је шездесетих година било заражено у три европска града, њих седам је преминуло. Извор заразе били су зелени мајмуни из Африке, које су немачки Институт и Институт Торлак увезли ради лабораторијских истраживања. Од тада је свет погодило неколико таласа епидемије., а лек још увек није пронађен.
"Болест изазвана марбург вирусом је озбиљна и у великом броју случајева доводи до смрти. Симптоми су грозница, повраћање, дијареја и унутрашње крварење, ако и код еболе", навео је извор из Светске здравствене организације.
На листи десет најопаснијих вируса коју је саставио "Дојче веле", марбург се нашао на првом месту јер смртност премашује 90 одсто. Баш као и ебола, која се нашла одмах иза њега, он се преноси са животиње на човека, а затим шири додиром са оболелим и путем телчесних течмности.
Забринут да би зараза могла да се отргне контроли, председник Уганде Јовери Мусевени апеловао је на грађане да ограниче физички контакт.
"Ако вам не пружим руку кад вас бвидим, немојте мислити да сам непристојан. Ако желимо да контролишемо еболу и марбург морамо престати да се рукујемо", рекао је он током једне званичне посете.
Према речима лекара Рухакане Ругунде из Уганде, мала је вероватноћа да се у случају марбурга понови епидемија међународних размера, ако код еболе.
"Уганда је и раније излазила на крај у сличним ситуацијама", написао је Ругунда на Твитеру.
Доктор Живко Стефановић и његова супруга Радмила су 1967. године преживели заразу марбургом. Вирусолог са Торлака заразио се приликом обдукције зеленог мајмуна и смештен је на Инфективну клинику, где му се класније придружила супруга код које су били блажи симптоми. Опоравак доктора Стефановића трајао је дуго, а колеге су га након тога прозвале "доктор неуништиви".
Погледајте и: ПОБУНА ЗБОГ ЕБОЛЕ: Лекари из Либерије прете штрајком
ПАНИКА: Студент из Гане се уплашио карантина због еболе па побегао
Позитиван тест на еболу медицинског радника у Даласу