Пројект Двоструки терет у Београду
У сарадњи с БИТЕФ-ом и Форумом за примењену историју (ФПИ) од понедјељка 27. октобра ученици Треће београдске гимназије учествују у интензивној радионици у склопу пројекта Goethe-Instituta из Загреба "Двоструки терет – Учење о националсоцијализму и холокаусту у Европи".
На радионици ће истраживати локалну историју у време Другог светског рата и Холокауста, потом ће започети позоришни пројкат уз менторство драматурга и културних педагога. Посетиће Музеј Бањичког логора, Музеј историје Југославије те Логор Старо сајмиште за који ће сами припремити излагања.
Прочитајте и: Промоција песничке књиге "Стереорама"
ДАН ДРУГИ: Васил Хаџиманов и "Сербиан jazz, бре!" на БЏФ-у (ФОТО)
Након иницијалне радионице, ученици ће под менторством Јелене и Милене Богавац, стручњака из ФПИ-ја Ренате Јеремић Rädle и Ненада Лајбеншпергера, те професора Треће београдске гимназије Јелене Кручичанин, Биљане Богојевић и Милоша Бајловског кренути у реализацију документарне постдрамске представе, чија се премијера очекује у марту 2015. године.
Ова радионица једна је од четири радионица које Goethe-Institut Кроатиен организује током октобра и новембра у партнерским школама у Запрешићу, Копривници (Хрватска) и Сарајеву (Босна и Херцеговина) у склопу ЕУ пројекта "Двоструки терет – Учење о националсоцијализму и Холокаусту у Европи" (програм "Европа за грађане, активност 4: Активно европско сећање").
Оне су део већег пројекта који је започео симпозијумом у Загребу у априлу, а наставио се стручном посетом спомен-подручју Buchenwald. Пројекат окупља научнике, стручњаке из спомен-подручја, документацијских центара, музеја, те уметнике, педагоге, наставнике, а од ове јесени и ученике. Циљ пројекта је да се кроз vannnastavne активности приближе ученицима историјске чињенице, те да се тако подстакну да уз помоћ уметника и ментора остваре уметничке пројекте везане уз теме Холокауста и националсоцијализма.
О историјском оквиру Другог светског рата, о крвницима и жртвама, те суочавању Србије с прошлошћу ученицима ће предавање одржати и истакнута професорка с београдског Филозофског факултета, др. сц. Дубравка Стојановић.