ПРОМЕНИМО СЛИКУ О СТАРИМА: Како медији виде наше најстарије суграђане?
Геронтолошко друштво Србије у сарадњи са Удружењем пензионера Србије и Факултетом за културу и медије покренуло је пројекат који би требало да промени перцепцију јавности о квалитету живота старијих лица у Србији, чији се број у претходних пола века повећао 2,5 пута.
Тема старења је изузетно актуелна у друштвеној стварности, а анализом досадашњих медијских извештавања утврђено је да она не доприносе правовременом и потпуном информисању свих грађана Републике Србије будући да нису поткрепљена дубљим и ширим истраживањем ове тематике.
Циљ пројекта који финансира Министарство културе и информисања Републике Србије је иницирање производње медијских садржаја заснованих на квантитативном и квалитативном истраживању о медијском утицају на перцепцију и ставове јавности о старијим особама и старењу, а у оквиру припреме будуће Националне стратегије о старењу.
Пошто велики део медијске публике чине старије особе, циљ истраживања ове врсте је и да допринесе повећању простора у медијима посвећеног старима и старењу као и развијању одговорнијег, аналитичнијег и квалитетнијег извештавања о сложености живота и положаја старијих особа у Србији. Реализација пројекта почела је у децембру 2015. године и трајаће шест месеци.
Београђанка прима пензију СЕДАМ ДЕЦЕНИЈА!
Старење становништва је препознато као глобални тренд, јер је евидентно у скоро свим земљама света. У извештају Уједињених нација предвиђа се да ће се број особа старијих од 60 година више него удвостручити до средине овог века - од 841 милиона људи у 2013. години, број ће нарасти на 2 милијарде до 2050. године.
Европска комисија процењује да ће до 2025. године петина Европљана бити старија од 65 година, од чега је посебно велики број оних који ће имати преко 80 година.