ИМАО ЈЕ СВЕ, АЛИ МУ СЕ СВЕТ У ТРЕНУТКУ СРУШИО: Пут од фитнес инструктора до џихадисте (ФОТО)
Слика Ислама Јакена (22) како разбарушене косе и са бодежом у руци јаше коња након што је некога обезглавио у Раки, главном граду самопроглашеног калифата терористичке организације Исламска држава, обишла је друштвене мреже са описом "први хипстер међу џихадистима".
Објављено је и неколико детаља из његовог приватног живота и једна велика прича о том младићу и његовој невероватној трансформацији из мишићавог великог верника у потпуно радикализованог исламисту који по Сирији сеје смрт.
"Морате да схватите моју бол. Мог сина више нема", рекао је дрхтавим гласом, са сузама у очима Исламов отац Јакен Али. Сина је одгајао у Хелиополису, популарном делу Каира у којем живе добростојећи припадници египатског средњег слоја, а био је довољно имућан да га пошаље у приватну школу у којој је наставу слушао на француском језику.
Ислам је као дечак сањао о каријери инструктора фитнеса па је свакодневно боравио у теретани, надајући се да ће му труд донети успех, много девојака и богатство. Али у остварењу циљева је посустао па се посветио религији, екстремизму, а на крају је завршио на већ споменутој фотографији, а било их је још, укључујући једну на којој се смеши поред нечије одрубљене главе на сиријским пољима смрти.
Привате School Middle Class #Cairo #IslamYaken турнс ИСИС Јихади #JobsForISIS #MarieHarfLogic https://t.co/XO0LJFXexR pic.twitter.com/koeO40uWm0
— Raven*H♔U*Wolf (@RavenHUWolf) February 20, 2015
"Јасно, празници нису празници без фотке са једним лешом", написао је Ислам уз једну од фотографија које је прошле године објављивао на Твитеру, који му је у међувремену угасио профил.
Запад настоји да заустави раст исламског екстремизма и брутална дела почињена у име религије, али није Запад једини који покушава да схвати како је уопште до свега дошло - зашто младићи одгајани у породицама које никада не би подржале насиље, а камоли хладнокрвно убиство, одлазе у редове Исламске државе или ал-Каиде. Реч је о феномену који у једнакој мери, ако не и већој, представља претњу муслиманским нацијама из којих хиљаде младих мушкараца одлазе као добровољци, спремни да убијају и умру.
"У животу ме још једино држи Исламова мајка, којој желим да дам снаге да издржи", прича Јакен Али.
Пут који некога одведе у џихад никада није исти, али у Исламовом случају, 'simptomi' су били видљиви. Било је ту уобичајених фактора, попут тешке економске ситуације и осећаја политичке отуђености о којима се често расправља, али јављале су се и неке деликатније теме, својеврсни табуи, попут све раширенијег конзервативног погледа на саму дефиницију вере и последичне сексуалне репресије међу младим људима која се подучава да би их физичка и емотивна пожуда могла одвести у пакао.
'Понекад мислим да сам и ја могао његовим стопама. Младе људе увек вуку две стране - истовремено желиш и овај свој тренутни живот, али ти је стало и до онога где ћеш након смрти', прича Хосам Атеф (20), један од Исламових пријатеља, који и даље живи у Каиру. Ислам је живео пуним плућима, забављао се са девојкама, често се фотографисао без мајице како би истакао своје мишиће, силно се трудио да тренира у теретани, на Фејсбуку је имао гомилу пријатеља. Био је женскарош, а у друштву својих мушких пријатеља често се хвалио својим сексуалним авантурама с девојкама.
¿Цомо ун chico де цласе адинерада се цонвиерте ен terrorista? ла хисториа де #IslamYaken ес реалменте сорпренденте. pic.twitter.com/3ZqUwFiq9D
— Гонзало Магно (@gonzalmon) February 9, 2015
У марту 2012. године изгубио је блиског пријатеља. Погинуо је у саобраћајној несрећи тик пред председничке изборе на којима је победу однео Мохамед Мурси. Доживео је пословни крах, изгубио је блиску особу, улице су биле пуне плаката с кандидатима Муслиманског братства и некако је баш тада одлучио да се посвети религији. Пустио је браду, престао да излази, одбијао да се слика без мајице, а са Фејсбука је избрисао све женске особе. Али, то још није био тренутак у којем је забраздио у смеру насилног џихада.
"Људи мисле да је све почело чим је пустио браду. Не. Имао је браду, али је и даље био попут нас", каже Калед Адел (23), који је Ислама познавао десет година и био је уз њега док се овај преображавао у екстремисту.
У тренутку када је вера почела потпуно да обузима живот Ислама Јакена, египатска војска извршила је пуч и свргла исламистичког председника Мохамеда Мурсија, поништавајући политички успон Муслиманског братства. Како је војска консолидовала своју моћ и ућуткавала сву опозицију, тако је Исламова вера у политику нестајала. Када се у августу 2013. године последњи пут појавио на молитви у својој џамији, изгледао је другачије.
"Обријао је и главу и браду", присећа се његов пријатељ Рамадан Фадл. "Питао сам га зашто, одговорио ми је да иде у џихад", преноси Јутарњи лист. Ислам је извадио визу за Турску и неколико дана касније, без да је ишта рекао својој породици и пријатељима, отишао је у Сирију.
#Egypt football fan's path то #ISIS ин #Iraq ревеалед - https://t.co/eoF4MjnPyt #IslamYaken #MahmoudGhandour pic.twitter.com/IfNjL8XgcF
— _59Alex (@_59Alex) February 22, 2015
"Људи никада неће сазнати нешто док то не пробају", изјавио је Махмуд ел-Гандур, који је Ислама упознао на факултету, а у једном тренутку је отишао за њим у Сирију где су, како прича, 'јели, живели и радили' у истој ИС-овој јединици. Ел-Гандур се у међувремену вратио у Египат, не желећи да каже зашто, а од повратка је под сталном полицијском присмотром.
"Ислам је нашао оно што је тражио. Безгрешан живот, већи циљ за који се ваља борити, а то је исламска држава", казао је он за Њујорк Тајмс.