ПРВИ ПУТ ЈЕ ЈЕДАН СРПСКИ ВЛАДАР ПРИМИО НАРОД У СВОЈ КАБИНЕТ: Разлози због којих су ови сусрети изузетно важни!
Највећи резултат овог Вучићевог историјског експеримента биће ако он не остане експеримент, већ постане – обавезна пракса. И за њега и за његове наследнике на месту премијера. Била би то значајна тековина српске политике. Која би помогла свима, а највише резвоју демократије у Србији.
Колика је политичка острашћеност у Србији и колико смо склони да критикујемо и добре ствари оних са којима се политички не слажемо, показује и реакција дела јавности на хвале вредну одлуку председника владе Србије да једном месечно прима грађане, ради решавања њихових проблема.
Две и по деценије јавност је прозивала највише државне функционере, од Милошевића, преко Ђинђића, Коштунице и Тадића, до Николића и Вучића, да су недоступни за обичне грађане и њихову муку. И да због тога не знају какво је право стање у држави. И како народ живи.
КОРАК ИСПРЕД ЗАПАДА: Нема већег демократског начела од разговора са премијером једне земље!
Упркос томе, Вучићеву одлуку да то промени и да једном месечно у свом кабинету прима народ, многи су дочекали „на нож“. Чак и поспрдно. Једни су тврдили да од тога неће бити ништа, други да је у питању јефтина демагогија, трећима је сметало што је Вучић састанке најавио у рану зору. Саша Радуловић је открио топлу воду да институције система не функционишу добро. Чим проблеме грађана треба да решава премијер. Па да Вучић мисли да функционишу добро, не би ни позивао народ да му се жали.
Да је одзив био слаб, дежурни критизери би ликовали да Срби не верују Вучићу. Када је објављено да се за разговор пријавило 5.000 људи, почели су да потенцирају то што већина оних која се пријавила неће доћи на ред да уђе у Немањину 11. Некима се није допала ни Вучићева одлука да уместо планирана три јуче са грађанима разговара 12 часова. А они „на крај срца“ су налазили ману и због људи које је јуче примио. Јер су им њихови проблеми изгледали превише „ситни“ да би се њима бавио председник владе. Као да сваком његова мука није највећа.
Све те, добронамерне и недобронамерне, критике не могу променити чињеницу да су јучерашњи сусрети у Немањиној 11 не само историјски, јер је први пут један српски владар позвао народ у свој кабинет, већ и изузетно значајни. Из више разлога.
ВУЧИЋ ПОСЛЕ РАЗГОВОРА СА ГРАЂАНИМА: Наш посао је да покажемо бригу за људе
Све љубави са временом слабе, бледе. Осим љубави према власти. Она је сваким даном све јача. Ма колико био снажна и скромна личност, власт понесе човека. Одвоји га од реалности и стварности. Неког мање, неког више. Али сваког бар мало. Вучић сигурно није изузетак. Ови сусрети ће му помоћи да боље сагледа стање у Србији. И шта народ мисли о њему и “његовој“ власти.
Импресионирани сусретом са премијером, поједини грађани ће му ласкати. Међутим, њему ласкање не недостаје. За то се брину његови најближи сарадници у влади и странци. И Ивица Дачић. Али сигурно ће да буде и оних од којих ће Вучић чути много непријатне податке о раду општинске власти, полиције, судова и других државних органа. О појединим локалним страначким функционерима СНС који су приватизовали странку и локалну власт, који се десет пута на дан позивају на презиме Вучић, а десет пута дневно брукају и њега и странку. О појединим именованим и самозваним кординаторима којима је страначки рад на терену пре свега покриће за приватни бизнис.
ПИТАЛИ СМО ГРАЂАНЕ ШТА ТРАЖЕ ОД ПРЕМИЈЕРА: Ово су њихови одговори (ФОТО)
За крајњи резултат ових сусрета у влади Србије посебно су значајни грађани који ће у Немањиној 11 изнети поразне податке о свом животном стандарду. Што ће премијеру сигурно, боље него сувопарна статистика, „отворити очи“ и помоћи да на мало другачији, више критички, начин сагледа стање у држави и резултате власти коју предводи.
А највећи резултат овог Вучићевог историјског експеримента биће ако он не остане експеримент, већ постане – обавезна пракса. И за њега и за његове наследнике на месту премијера. Била би то значајна тековина српске политике. Која би помогла свима: и грађанима, и развоју демократије у Србији и политичарима. Да буду у сталном контакту са „обичним“ грађанима и њиховим проблемима. Да те проблеме више примећују, боље разумеју и успешније решавају.