Путин разуме позицију Србије
Москва позитивно оцењује подршку Србије „Јужном току”, као и њену позицију према Украјини, где је довољно што се Београд није прикључио санкцијама против Русије, оцењује руски аналитичар Фјодор Лукјанов, који сматра да ће управо „Јужни ток” бити једна од главних тема предстојеће посете српског премијера Александра Вучића Москви.
„Путин одлично разуме да је Србија у доста сложеној географској и геополитичкој ситуацији. Као кандидат за члана ЕУ, тесно је повезана с Унијом економијом и зато Београд неће, нити би било праведно од њега тражити да потпуно противречи европској политици и отворено се супротставља мејнстриму који постоји у Европи”, каже Лукјанов.
На питање очекује ли било какве притиске Москве на Београд у погледу већег приближавања руском виђењу кризе у Украјини, он истиче да нема дилеме да неће доћи до тога да Србија призна Крим као део територије Русије.
„Србија то не може да уради ни по каквим критеријумима, ни као земља повезана са ЕУ, нити као земља која је изгубила део територије као резултат жестоке примене силе. Али мислим да у Москви доста цене чињеницу да се Србија није прикључила никаквим санкцијама против Русије”, наводи Лукјанов, који је главни уредник угледног часописа „Русија у глобалној политици”.
Гасни бизнис у Европи - јединствен организам
Он очекује да ће основна тема Вучићевих разговора у Москви, осим наравно „Јужног тока”, бити гас – његова цена и дугови Србије за утрошени гас. На питање може ли Србија да добије нижу цену гаса, Лукјанов објашњава да је гасни бизнис у Европи „јединствен организам” и да се зато цена гаса не може тек тако произвољно одредити, неком снизити или повећати, а да се при том не изврши утицај на читаво тржиште, али да постоји могућност попуста. „Не може се тако просто променити начин формирања цене, као што, на пример, Украјина тражи да се промене услови гасног уговора. Ако Русија пристане на промену уговора за Украјину појавиће се многи кандидати који ће рећи – и ми хоћемо исто”, наводи Лукјанов.
Што се тиче српског дуга за гас, он верује да је Русија заинтересована да се то питање реши конструктивно. „Дугови свакако морају да се плате, али неће бити притиска да се он врати што пре, узимајући у обзир подршку Србије ’Јужном току’ и укупан комплекс односа. Тако да ако Србија сама не буде постављала неке ултиматуме Русија је сасвим заинтересована да то реши конструктивно и уједно неким другим дужницима покаже да се о свему може договорити кад постоји добра воља”, истиче Лукјанов.
Он додаје да је Русија заинтересована да сачува веома пријатељске и тесне односе с Београдом, „али рећи да при томе Москва има неке посебне планове према Србији, да жели да је одвоји од Европе – тога нема, нити ће га бити”, пише Политика.
Србија неће морати да бира између Русије и ЕУ
Каже, не разуме оне који сматрају да ће Србија у перспективи морати да бира између ЕУ и добрих односа са Русијом. „Србија се интегрише у европски простор већ неко време. Када ће постати чланица ЕУ не знам, то вероватно не зависи само од ње већ и од стања ЕУ. Али како било да било, што се тиче сарадње, економске, политичке, било које, између Србије и Русије, томе не смета зближавање Србије с ЕУ”, каже Лукјанов и подсећа да у Унији постоје земље које веома интензивно сарађују с Москвом.