Рад ноћу негативно утиче на наш организам
Ноћни рад потпуно ремети дневни ритам, како нашег тела тако и наших обавеза.
Људи који имају потешкоће са сном, после напорних ноћних смена би требало да се окрену алтернативним методама релаксације, препоручује немачки психолог Хилцраут Паридон.
"Било да се ради о шољици чаја, кратком читању новина или туширању, свако мора да за себе пронађе шта му одговара", каже Паридон и додаје, да су мирна околина и замрачена просторија важни за добар дневни сан.
"Рад у сменама никада није здрав, наша тела нису створена за рад ноћу", каже она, а негативне последице су и психичке и телесне и социјалне.
Неки људи носе се с ноћним радом лакше него други, али нико не би смео да ради ноћу дужи период, јер телесни ритмови следе ритам од 24 сата, а хормон спавања се углавном испушта ноћу па се тако ремети дневни ритам.
"Многи људи који раде ноћу пате од поремећаја спавања, не могу да заспу после смене или не могу дуже да спавају током дана", рекла је Паридон, додајући да се многи поремећаји, попут болести крвних судова и сметње с пробавом могу повезати с ноћним радом.
Радници у сменама, генерално једу нездравије, пуше и мање вежбају од људи који раде током дана.
Према речима Паридонове, лоши ефекти ноћног рада су и социјалне природе јер такав рад утиче на социјалне контакте и у крајњем случају може довести до друштвене изолације.
Радници у сменама би зато требали редовно у свој распоред да уведу и виђање с породицом и пријатељима, али то ни у којем случају не значи да треба разним задацама да испуне дан у време када би требали да одмарају.
"То није само пренапорно, већ се и ризици од несрећа веома повећавају", истакла је Паридон.
Прочитајте и: Здравствене последице хроничне неиспаваности
Штетни ефекти одложеног сна
Хипнозом до квалитетнијег сна