Распада се црногорско приморје: Прекомерно загађење у Будви, Бару и Улцињу!
Нови национални документ Црне Горе о стању на приморју доноси аларманте вести .
Уколико се не предузму хитне мере, на Црногорском приморју ће, због нерационалног трошења вредних и необновљивих ресурса, неминовно доћи до пада прихода од туризма, губитка дела плажа и пољопривредног земљишта и енормног загађења. То се може закључити на основу података из Нацрта националне стратегије интегралног управљања обалним подручјем, у којој се наводи да је површина планираног грађевинског подручја од 19.042 хектара довољна да се сместе објекти становања у којима би могло живети још 600.000 до 800.000 становника и туристички капацитети за најмање 270.000 нових кревета, пишу vijesti.me.
У документу који ће Министарство одрживог развоја и туризма Црне Горе понудити на јавну расправу истиче се да “значајни напори који су уложени за дивезификацију туристичког производа (укључујући велики број кампања, акција и пројеката с циљем препознавања Црне Гора као јединствене и целогодишње туристичке дестинације) нису дали резултате, тако да за сада сунце и море и даље остају доминантни туристички производи који у укупној понуди учествују са нешто више од 90 одсто”.
Иако се наводи да је обално подручје са својим природним, културним и предионим вредностима кључни развојни ресурс Црне Горе, оцена је да “уско грло у отклањању образаца неодрживог обалног развоја није само недовољна усклађеност прописа, већ пре свега незадовољавајући резултати њихове примјене у пракси”.
У Стратегији се каже да је реч о веома рањивом подручју које треба заштити од негативних утицаја, нарочито очувањем њихове целовитости, а пре свега подручје Орјена, Бококоторског залива, Врмца, Буљарице, Румије, Шаског језера, и Велике плаже.
Документ открива да су неодрживи притисци урбанизације, посебно пословање с некретнинама, резултирали бројним примерима угрожавања животне средине, природних, предионих и културних вредности обале.
Стање у рибарству
Анализира се и стање у рибарству и наводи да укупна вредност сектора рибарства износи 7,4 милиона еура, а да је, изузимајући сектор марикултуре и прераде рибе, у тој области запослено око 400 људи. Занимљив податак је да се за увоз рибе и прерађевина од рибе годишње се издваја скоро 13 милиона еура.
“Узроци оваквог стања су, између осталих, релативно мала (укупно 101 пловила) и размерно стара флота (у просеку старија од 30 година), као и непостојање организованог откупа или прераде рибе”, каже се у анализи. У документу је предвиђен и велики број мера како се побољшало стање
Свуда се и даље бесправно гради
Министарство Црне Горе наводи и да је неконтролисаном градњом пресечен значајан број бујичних токова, што резултира плављењем одређених подручја и престанком прихрањивања неких плажа и смањење расположивих плажних површина. Смањена је и природна способност одбране од поплава. Прекомерно море је загађено у Боки и на подручју Улциња, а у мањој мери у Будви и Бару, као и у Бродоградилишту Бијела и бившем ремонтном заводу - сада Порто Монтенегро.