Завршена седница, очекује се РАСПУШТАЊЕ ПАРЛАМЕНТА!
Премијер Александар Вучић најавио да ће председнику Томиславу Николићу данас упутити предлог за распуштање парламента.
Усвајањем десет аката, међу којима и Закона о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе, посланици републичког парламента завршли су данас последњу седницу актуелног скупстинског сазива. Сада се очекује распуштање парламента, с обзиром на најаву премијера Александра Вучића да ће председнику Томиславу Николићу данас упутити предлог за распуштање парламента, чиме ће се створити услови за расписивање избора.
Према Закону о председнику Републике, шеф државе је дужан да у року од 72 сата донесе указ којим, на образложен предлог владе, распушта Народну скупштину или да владу и јавност обавести о томе да не прихвата предлог владе.
Прихватањем предлога владе, стичу се услови за расписивање ванредних парламентарних избора. Премијер Александар Вучић најавио је раније да ће избори највероватније бити одржани 24. априла. Према ранијим најавама, истог дана требало би да буду одржани и покрајински и локални избори.
Народни посланици се бирају у Републици Србији као једној изборној јединици, применом пропорционалног изборног система, гласањем за изборне листе и расподелом посланичких мандата сразмерно броју гласова које су добиле изборне листе.
Изборе спроводе Републичка изборна комисија и бирачки одбори.
Право да бира народне посланике и да буде биран за народног посланика има пословно способан држављанин Републике Србије који је навршио 18 година живота и има пријављено пребивалиште у Републици Србији. Нико нема право да, по било ком основу, спречава или приморава грађанина да гласа, да га позива на одговорност због гласања и да од њега тражи да се изјасни за кога је гласао или зашто није гласао.
Изборне листе кандидата за народне посланике могу да поднесу регистроване политичке странке, коалиције политичких странака и групе грађана.
На изборној листи може да буде највише 250 кандидата, колико се народних посланика и бира.
Међу свака три кандидата по редоследу на изборној листи (прва три места, друга три и тако до краја листе) мора да буде најмање по један кандидат - припадник мање заступљеног пола на листи, што значи да ће на изборним листама морати да буде најмање 33% кандидата мање заступљеног пола (на листи).
Изборна листа се доставља Републичкој изборној комисији најкасније 15 дана пре дана одређеног за одржавање избора.Уз изборну листу доставља се и најмање 10.000 судски оверених изјава бирача да својим потписом подржавају изборну листу.
Сваком бирачу обавезно се, најкасније пет дана пре дана одржавања избора, доставља обавештење о дану и времену одржавања избора, са бројем и адресом бирачког места на коме гласа и бројем под којим је уписан у извод из бирачког списка.
На дан избора бирачка места се отварају у 7.00 часова, а затварају у 20.00 часова. У току тог времена бирачко место мора бити непрекидно отворено. Бирач може да гласа само за једну изборну листу са гласачког листића. Гласа се заокружењем редног броја испред назива изборне листе за коју се гласа.
Резултате избора објављује Републичка изборна комисија у року од 96 часова од часа завршетка гласања. Резултати избора објављују се у "Службеном гласнику Републике Србије"