Расте број оболелих од рака у Фукушими
ТОКИО - Више од 100 млађих од 18 година из области јапанског града Фукушиме где се марта 2011. године десила хаварија нуклеарне централе, добило је рак штитасте жлезде или је на рубу те болести.
Број потврђених случајева рака после хируршке интервенције је 56, док се за преосталих 47 још спроводе анализе, али је веома велика вероватноћа да они имају рак штитасте жлезде.
Експерти на том подручју кажу да нису нашли директне доказе да су ти тумори директна поседица нуклеарне несреће изазване цунамијем од земљотреса.
"Тешко је утврдити везу између тога, али ипак морамо да наставимо испитивање јер се број нових оболелих повећава с годинама чак и у
нормалним околностима", рекао је Шинићи Сузуки с Медицинског факултета у Фукушими.
Испитивање је између осталог засновано и на подацима објављеним после несреће у Чернобиљу, у Украјини, 1986. године. Међутим, родитељи оболеле деце ипак мисле да је узрок излагање радиоактивном јоду (И-131) посебно у првим данима после несреће.
Штитаста жлезда је као упијач јода посебно код деце у развоју. Та жлезда је посебно осетљива на радиоактивни јод у случају нуклеарних несрећа. Због тога се у ризичним подручјима препоручује узимање обичног јода како би се превентивно заштитила тироида, што није учињено у Фукушими.