Школе у блокади због немарности појединих локалних самоуправа
БЕОГРАД - Око 110 основних и средњих школа има блокиране рачуне због неизмирених обавеза локалних самоуправа, па извршне судске пресуде долазе на наплату држави која сваке године у буџету планира средства за ову намену.
Помоћник министра просвете Љубиша Антонијевић истиче да је тренутни дуг тих установа око 165 милиона динара, без камате.
Школе најчешће долазе на суд јер запосленом није исплаћена јубиларна награда, накнада за превоз или има дуговања за грејање, струју, воду, обавезе које треба да испуњава локална самоуправа.
Најкритичније стање је у Крагујевцу, Јагодини, Новом Пазару, Смедеревској Паланци где локалне самоуправе не измирују своје обавезе према школским установама.
“Новац се планира у буџету, јер се не може дозволити да школа због неизмиривања обавеза локалне самоуправе не ради. Углавном се отварају подрачуни да би у школи могли бар да добијају плате”, рекао је Антонијевић и посебно указао на проблематичан однос крагујевачке управе према школама.
У Крагујевцу је, како каже, буџет толико истрошен да школе једва функционишу и састављају крај с крајем, истакао је Антонијевић. Он указује да локалне самоуправе, иако добијају новац из републичког буџета, не измирују обавезе према школама на њиховим територијама. Држава за сада може само да упућује дописе и апелује да се обавезе измирују, што је недавно потврдио и министар просвете Срђан Вербић.
Држава плаћа дугове да образовање не би трпело
"Нема инструмената да се локалне самоуправе натерају да плате, једино што може је да неке од трошкова исплати држава из буџета, али то није добро решење", рекао је Вербић пре неколико дана.
Како је навео, Министарство не може да плати грејање, али би могло да тражи међународне пројекте који би финансирали рад на бољој изолацији и модернизацији школе.