Расте број странаца који у Швајцарској тразе помоћ да умру
ПАРИЗ - Број странаца који долазе у Швајцарску да умру уз асистенцију, удвостручио се између 2009. и 2012. године, а највише долазе из Немачке и Велике Британије, наводи се у објављеној студији.
Анализирајући податке Института за судску медицину у Цириху, швајцарски и британски научници установили су да је 611 странаца који немају боравак у Швајцарској, пореклом из 31 земље, у Швајцарској добило помоћ да умре између 2008. и 2012. године. Међу њима је било 268 Немаца и 126 Британаца, а на трећем месту су Французи (66), затим Италијани (44), Американци(21), Аустријанци (14) и Канађани (12).
После смањења броја таквих случајева између 2008. и 2009. године, број асистираних самоубистава које почине нерезидентни странци у Швајцарској, уводстручио се између 2009. и 2012. године. Пораст се посебно види за земље као што је Италија (22 sluccaja 2012, а четири 2009.) и Француске (19 случајева 2012, а седам 2009. године).
Студију је објавио часопис "Јоурнал оф Медицал Ethics", део групе Бритисх Медицал Јоурнал. Неуролошки проблеми се наводе као водећи разлог за самоубиство у скоро половини случајева, после рака и реуматских проблема. Једна трећина људи је имала по неколико болести.
Студија показује тенденцију повећања броја болести самоубица које нису смртоносне или нису у терминалној фази, али се сматра преурањеним да се из тога извлаче закључи. Планирају се додатна испитивања о разлозима који доводе људе у Швајцарску да прибегну асистираном самоубиству. Старост људи који су зато дошли била је између 23 и 97 година, а просечна старост 69 година.
Аутори студије оцењују да је развој "туризма смрти" у Швајцарској изазвао живу полемику и у суседним земљама, од којих неке планирају да измене своје прописе.
"Шира јавност полако схвата да је интелектуално, али и морално непријатно дозволити некој другој земљи да обавља прљав посао уместо ње", рекао је доктор Чарлс Фостер, са универзитета Оксфорд, који је један од аутора студије.