РАТНИ ЗЛОЧИНАЦ БИ ДА ОБЕЛЕЖИ СРБЕ БЕЛЕГОМ ГЕНОЦИДА: Резолуција би поткопала међунационалне односе
Директор Канцеларије за КиМ Владе Србије Марко Ђурић изјавио је да иницијатива појединих албанских посланика у косовском парламенту којом би неки Срби били обележени белегом геноцида, има за циљ поткопавање међунационалних односа у покрајини.
Ђурић је на конференцији за новинаре у Косовској Митровици рекао да иницијатива појединих посланика у косовском парламенту, везана за усвајање резолуције којом би се осудили сви учесници дешавања на КиМ 1998. и 1999. године са српске стране и обележили белегом геноцида, представља иницијативу која има за циљ да додатно поткопа међунационалне односе на КиМ.
"Циљ Резолуције је да додатно посвађа Србе и Албанце на КиМ"
"Резолуција има за циљ да додатно угрози крхко поверење које у овим тешким годинама градимо између Срба и Албанаца на КиМ, да додатно посвађа људе, и уверен сам у то да та иницијатива неће на било који начин допринети ни помирењу ни нормализацији односа, већ да може само да разговоре које покушавамо да водимо, учини неупоредиво тежим, ако не и беспредметним, односно у смислу резултата готово немогућим", рекао је Ђурић.
Шефица парламентарне групе Алијансе за будућност Косова (АБК) Доника Кадај Бујупи предложила је резолуцију о геноциду током рата на Косову. Она је тај предлог изнела на последњем заседању председништва Скупштине Косова, а њен предлог добио је подршку председника осталих парламентарних група.
АБК је једна од најјачих опозиционих партија у косовском парламенту, а њеном лидеру Рамушу Харадинају, бившем вођи ОВК, два пута је суђено у Хагу за ратне злочине почињене над цивилним становништвом и оба пута је ослобођен.
Починиоци најмонструознијих злочина морају бити изведени пред лице правде
Ђурић се на конференцији за новинаре у Митровици осврнуо и на формирање Специјалног суда за злочине ОВК, истакавши да Србија и српски народ на КиМ желе да они који су одговорни за најмонструозније злочине од 1998. 1999. године, па и у годинама које су следиле, буду изведени пред лице правде.
"Иако немамо поверења у искреност политичких представника појединих странака у Приштини да заиста сарађују са правосудним органима и да заиста приступе формирању озбиљне правосудне институције, ми желимо да дамо свој допринос сваком настојању да они који су одговорни буду изведени пред лице правде", рекао је Ђурић.
"Не верујемо у то да имају капацитет, а стајаћемо иза сваке иницијативе која може да нас учини да будемо ближи томе да људи који су одговорни за злочине буду позвани на одговорност", закључио је Ђурић.