РАТОВАЊЕ БЕЗ ЛИЦА ИМА И МОРНАРИЦА: Смртоносни чамци на даљинско навођење
Јато спремно да убије - 13 патролних чамаца који раде у пару, а за њиховим контролама нема људи!
Можете их звати како желите - дронови, роботи, беспилотне бродилице. Америчка морнарица представила је недавно јединицу од 13 патролних чамаца на даљинско навођење и тестирала их на реци Џејмс. Као да их води једна рука, ова сложна "дружина" се креће унисоно и доноси наговештај какве би поморске битке могле да буду у будућности. И то скоријој!
Циљ Одељења за поморска истраживања је да једним ударцем убије две муве - да сачува животе, али и да умањи трошкове. Да спречи рањавање морнара док чамци и даље харају водом.
Кључ у изради ових чамаца, пише сајт popsci.com, је софтвер назван "Цонтрол Architecture фор Роботиц Агент Command анд Сенсинг" или просто "ЦАРАЦаС" (Каракас). Он омогућава чамцима да раде аутономно, без икакве потребе да морнари буду на њима - укључујући и синхронизацију са другим беспилотним пловилима, одабир руте пловидбе, заробљавање, опкољавање, изолација и.уништавање непријатељских возила, као и спашавање и заштита поморске имовине.
У демонстрацијама на реци Џејмс , флота беспилотских чамаца је штитила скупе бродове на ужим воденим пространствима, крећући се у прстен формацији око њих - попут роботских телохранитеља. Затим је уз подршку хеликоптера пресретала непријатељске бродове опкољавајући их.
Сваки чамац препознаје околину и са другима дели информације о положају и кретању. Пре него што запуцају, потребна им је команда човека који их надгледа. Довољан је само један морнар да контролише свих 13 пловила. Ако се веза контролора и чамаца прекине, они ће се зауставити. То може да се уради и директном командом за заустављање од стране морнара.
Прочитајте и: Су-27 најбољи ловац на свету!
Овим хеликоптерима Војска Србије спашава људе из поплава
Десет најбитнијих војски у свету - део И
Патролне чамце опслужује посада од четири или пет морнара, а то значи да је захваљујући аутоматским пловилима морнарици потребно 40-50 људи мање за обављање маневара. Чамци су наоружани различитим оружјем - од митраљеза калибра 50 милиметара до модерних микроталасних оружја.
За непосредну будућност све ово значи да ће морнарица моћи да уради више ствари са мањом посадом. Може се организовати више патрола пошто један човек може да управља "ројем" до 20 беспилотних пловила. Веће патроле са мањим чамцима који окружују велике бродове, повећавају безбедност великих. Адмирал Метју Л. Кундер навео је податак да је Ал Каида у самоубилачком бомбашком нападу у октобру 2000. уништила "USS Цоле" разарач тако што је овај остао без горива у јеменској луци, а непријатељски мали авион се у њега забио с бока. Погинуло је 17 морнара, а рањено је 39. Управо због спречавања сличних ситуација је осмишљено јато беспилотних патролних чамаца.
Клундер наводи да људи у блиској будућности можда неће применити софтвер "Каракас" на разарачима, али ће он итекако бити занимљив за трговачке и велике путничке бродове.