АМЕРИКАНЦИ НА ГРАНИЦУ СА АЛБАНИЈОМ ШАЉУ "МУЏАХЕДИНЕ"?! Нису то они на које смо навикли, већ...
Спрема се долазак 2.000 муџахедина у Албанију.
Није први пут да се појављују упозорења безбедносних служби да се Србија налази у опасности од стране муџахедина. Наиме, према писању српских медија америчка администрација одлучила је да на Балкан пошаље још две хиљаде припадника иранске милитантне групе “Народни муџахедини“ (МЕК).
Када се каже „муџахедин“ одмах се помисли на тероризам и припаднике Исламске државе. Међутим, како објашњава експерт за питања безбедности професор Дарко Трифуновић, ови тзв. муџахедини немају везе са тероризмом.
Према његовим речима, то је једна група која је била подржавана од стране америчке администрације а која је имала своје базе на територији Ирака. Они су, заправо, дисиденти.
- Нису то муџахедини на које смо навикли, они из Босне, брадати... ради се о врло профилисаним ратницима који су представљали опзицију у Ирану, имали су неколико база на територији Ирака и који због свог ранијег деловања нису могли да остану тамо. Они су Иранци, шиити, и оно чиме се баве је борба против иранског режима – подвлачи Трифуновић.
Неодговарајуће име
- Они су шиити, они не могу да смисле Исламску државу. Само име је неспретно јер када се каже муџахедин мисли се одмах на исламску државу, а они немају никакве везе са њом, немају никакве везе са тероризмом. Они су милитантни када је у питању Ирански режим и тачка, то је то – поручује Трифуновић.
Главни циљ иранске политике је побољшање односа са Америком, а у светлу свега тога се тражи пролаз за ове муџахедине, вероватно пут Немачке.
Србија у опасности?
- Не постоји никаква опасност за Србију, нити опасност за земље у транзиту, јер главни циљ тих бораца је био свргавање иранског режима и борба против Ирана, а не никаква верска или било каква друга борба на коју смо ми навикли кад су у питању муџахедини – каже наш саговорник за Srbijudanas.com.
Право место за ове муџахедине је Албанија јер код њих је мешовито становништво, има и муслимана и православних Албанаца, а и ова држава је чланица НАТО-а, тако да ће припадници ове милитантне групе бити сигурни. Прави проблем би био уколико би МЕК био стациониран у Босни, а овако не прети никаква опасност.
Трифуновић објашњава да је назив МЕК неспретно дато име, нису то никакви муџадеини, већ класични герилци који су хтели војним путем да руше власт у Ирану.
- Дакле, они немају никакве верске циљеве, нити су познати да су нападали припаднике других верских заједница... Нити су истицали циљеве који су имали било какве везе са постојећом неком терористичком организацијом.
Трифуновић је закључио да тиме што их доводе у Албанију они их склањају јер имају обавезу према њима, јер су дуги низ година, скоро 30, подржавани од стране америчке администрације.
- Америка на овај начин поклазује да оне групе којима је указала поверење и помоћ не оставља на цедилу и тиме даје јасну поруку другима да они иза којих они стоје неће бити остављени.