РЕШЕН СПОРНИ ПРОБЛЕМ: Француска усвојила закон о шпијунажи грађана
Француски посланици усвојили су, великом већином, предлог спорног закона о шпијунажи грађана, упркос противљењу организација за људска права које кажу да је тај закон непрецизан и да задире у приватност.
Предлог закона усвојен је односом гласова 438 према 86, у Доњем дому парламента, уз велику подршку обе главне странке. Против су били само крајња десница и странка Зелени.
О предлогу овог закона, крајем месеца гласаће се и у Сенату. Овај закон је једна од неколико владиних реформских мера после џихадистичких напада у Француској у којима је 17 људи погинуло, а међу становницима Париза је три дана владао страх.
Француска је и даље у стању високе приправности због сталних претњи страних џихадистичких организација, а пре две недеље је добила подсећање на опасност од домаћег екстремизма када је полиција спречила планирани напад на једну цркву.
Предлог закона подржавају две највеће странке и готово је сигурно да ће бити усвојен, упркос противљењу екстремне левице и зелених.
Организација за људска права "Амнести интернешенел" такође је протестовала против закона, упозоравајући да ће он Француску "приближити држави надгледања".
"Овај закон је сувише непрецизан, сувише далекосежан и оставља многа питања без одговора. Парламент треба да се побрине да се мерама које имају за циљ заштиту људи од тероризма не крше основна права", изјавио је директор "Амнести интернешенела" Гаури ван Гулик.
Нови закон ће омогућити властима да надгледају дигиталну и мобилну комуникацију сваког појединца који је повезан са неком истрагом о "тероризму" без претходне дозволе судије, а Интернет провајдери и телекомуникационе компаније ће морати да дају податке ако то буде затражено од њих.
Обавештајне службе ће имати право да поставе камере и уређаје за снимање у приватним стамбеним објектима и да инсталирају уређаје који дискретно снимају све притиснуте знаке на тастатури на одређеном компјутеру у реалном времену.
Власти ће моћи да врше надгледање података месец дана, а метаподатака (подаци о подацима) пет година.