РЕШЕЊЕ ЗА ПРЕДУЗЕЋА ГУБИТАШЕ
Влада Србије разрешила је на седници у Нишу директоре Железница Србије, Аеродрома Београд, Дипоса, Државне лутрије Србије, Дунав осигурања, Директората цивилног ваздухопловства као и директора Агенције за безбедност саобраћаја. Александар Вучић је изјавио да ће одмах бити започета реформа јавне управе и администрације и да већи део тог посла мора да почне пре краја године. Поводом 100 дана владе овде ћемо се осврнути на експозе и на досадашње резултате.
Телеком Србија ће се приватизовати, каже се у експозеу. То се објашњава чињеницом да је његово учешће све мање сваке године, док на тржишту фиксне телефоније не може да задржи монополски положај. Почетак приватизације је био планиран у првих 100 дана владе.
До приватизације још увек није дошло, а министар привреде Душан Вујовић изјавио је да се то неће десити по сваку цену већ када се за то стекну услови.
Вујовић је рекао да ће влада размотрити могућност приватизације Телекома ако се појави добра прилика за промену постојећег власничког статуса.
"Ако влада нема могућности да држи корак са технологијом, онда треба да размотри могућност приватизације. То што ће влада бити увек спремна да погледа могућност приватизације не значи да ће гурати Телеком по сваку цену у приватизацију. Могућност приватизације ће се разматрати кад се стекну и ако се стекну услови", рекао је министар привреде у нагласио да ће се Телеком продавати на тендеру.
Премијер је изразио очекивање да ће Телеком Србије бити приватизован до јуна 2015. и да ће његова цена бити виша од оне која је понуђена Влади Мирка Цветковића.
ЕПС и Србијагас
У експозеу се наводи да је ЕПС највреднија компанија која је у државном власништву, али да држава добија веома мало прихода од ње. Очекивало се да генерисани новчани ток буде негативан. И поред тога став владе је био да ЕПС не треба приватизовати већ је боља опција улазак мањинског партнера. Тај процес се очекује 2015. или 2016. године.
Када је у питању Електропривреда Србије (ЕПС), Вујовић је нагласио да ће се за ту компању планира докапитализација и проналажење неке врсте стратешког партнерства.
У експозеу се каже да Србијагас прави највеће губитке за државу, као и да гаранције за наредну грејну сезону неће бити обезбеђене. Планирана је и организациона и финансијска приватизација.
Влада Србије спрема велику чистку страначких директора у јавним предузећима, а први би фотеље, како пише београдска штампа, требало до 4. августа да напусте директори ЕПС, Железница Србије, Коридора и Србијагаса.
Подсећајући на најаву премијера Александра Вучић да је партијским кадровима у јавним предузећима одзвонило и да ће велике системе водити стручни људи, “Новости” наводе да ће функције напустити напредњаци - директори ЕПС Александар Обрадовић, Коридора Србије Дмитар Ђуровић и Железница Србије Драгољуб Симоновић, и социјалиста, директор Србијагаса Душан Бајатовић.
На питање да ли је све ово најава за смене директора ове две фирме, за Информер из кабинета председника Владе кажу: ”Нико није заштићен, па ни Бајатовић ни Обрадовић. Сви који су одговорни и који се понашају бахато, биће смењени”.
Вучић је најавио да ће бити темељних промена и у ЕПС-у, али да ће се Влада тиме бавити у наредном периоду. "Не бежимо од најкрупнијих и највећих промена јер у свему што радимо можемо да успемо само ако прво себе променимо и замолимо људе да то исто учине и да са нама у том тешком послу учествују", поручио је премијер.
Потпредседница Владе и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић рекла је да очекује да ће се у наредних шест месеци завршити реструктурирање ''Srbijagasa''. Она је раније говорила да су лоши резултати ''Srbijagasa'' резултат лошег руковођења.
Железнице Србије
Планирана је реструктурација железница и раздвајање на три целине: путнички превоз, карго и инфраструктуру.
Бизнисмен Милан Беко прихватио је понуду премијера Александра Вучића да преузме управљање "Железницама Србије", и већ следеће недеље би могао бити постављен за в.д. генералног директора тог предузећа.
"Не знам да ли ћу бити изабран, али нисам могао да одбијем понуду премијера Вучића. Као неко ко је толико указивао на проблеме у којима се налази српско друштво и економија, био бих крајње непоштен према себи када бих овакву понуду одбио", каже Беко.
"Људи из бизниса најбоље знају да је стање тако лоше да можемо рећи и да је Србија изгубила свој економски суверенитет. Странке на власти у претходних 10 година с једне стране су потпуно приватизовале новчане токове свих највећих државних фирми, а са друге су све губитке тих фирми потпуно социјализовале. Значи, новац је само наш, а дугови су свих вас", додао је он.
Државна лутрија и Аеродром Београд
Лутрија је и поред монополске позиције остварила губитак, па ће се пружити прилика заинтересованим партнерима. Исто важи и за Аеродром.
Влада Србије разрешила је дужности челнике Државне лутрије, Директората цивилног ваздухопловства и Агенције за безбедност саобраћаја, објављено је у новом броју Службеног гласника. Бранимир Божовић разрешен је дужности вршиоца дужности директора Државне лутрије.