Ретка медуза нађена у водама Тамиша
У реци Тамиш код Опова недавно је пронађена слатководна медуза.
Пектинатела магнифика, медуза која је пронађена овог лета у Тамишу, никада до сада није виђена у речним сливовима Србије, извештава РТВ Панчево.
Први пут је откривена у делти Мисисипија 1851. године, затим 1898. у околини Хамбурга, 1905. у Пољској, а онда тек 1960. године у Турској.
Прошле године један регаташ нашао је у Дунаву медузу налик овој, али нико није знао да идентификује врсту о којој је било речи. Милорад Тимченко из Секретаријата за привреду успео је овог лета да идентификује "чудо" пронађено у Тамишу, које се ретко среће у водама света.
- Пријатељ, господин Сергеј из Ритопека, који се већ срео са "тим" у Дунаву прошле године, рекао је да је то "оно" што су прошле године послали Биолошком факултету у Београду, а поводом чега нису добили никакав одговор. Питао ме је да ли бих могао да помогнем. Сликао сам и послао фотографију својој пријатељици у Луксембургу, која има посебан и добар програм за претраживање података, односно за препознавање. За десет минута ме је позвала и рекла да је реч о нечему што у Србији није забележено, прича Милорад Тимченко.
Медуза пронађена током тамишке еко-регате била је тешка три килограма и није жарила. Иако је мистериозна врста, зна се да је пектинатела магнифика корисна, јер пречишћава воду. Назив магнифика, односно величанствена, вероватно је у вези са том чињеницом.
- Она филтрира воду, не жари. Држали смо је у рукама. Понаша се као нека врста сунђера, али желатинозног је ткива. Ставили смо је у најлон кесу мислећи да ће то бити довољно да задржи облик, међутим, почела је да испушта воду и са три килограма спала не 500-600 грама. Мирисала је као речна риба када се извади из воде, додао је Тимченко.
Пектинатела је биолошки инвазивна врста и шири се помоћу птица селица. Пошто филтрира воду и среће се у речним токовима који немају велику брзину, Милорад Тимченко каже да се нада да ће у Тамишу бити још оваквих медуза. Тимченко је рекао да је план да се Србија сада, након пријаве Покрајинском заводу за заштиту природе, упише на листу земаља у којима је ова ретка врста слатководне медузе пронађена.