РЕТРО: Невероватан микроскопски поглед на грамофонску плочу која свира (ВИДЕО)
Није тешко разумети како раде грамофонске плоче, али ако сте љубитељ механичког звука, увек ћете их сматрати делом магије.
Оно што људи воле код грамофонских плоча је верност репродукције која је блиска томе како људи природно чују музику. Многи тврде да верније преноси звук за разлику од примерице .мп3 формата који је компресован и на неки начин “спљоштен” па се на том формату не могу чути све нијансе неке музике.
Како се репродукује звук с грамофонске плоче? Плоча је једна врста аналогног преноса звука, а звучни запис произилази из модулиране спиралне бразде (ширина на врху је 0,05 до 0,1 mm) која започињу на рубу и завршава близу средишта плоче.
Звучне информације записане су као микроскопски ситне неравнине и избочине, настале урезивањем игле која приликом снимања, односно репродукције, титра у складу с претварањем звука у електрични напон, односно с претварањем електричног напона у звук на грамофону.
Овде можете видети невероватан микроскопски изглед винил плоче. Видео такође приказује и како су успели ово да сниме уз помоћ електронског микроскопа. Мало техничких ствари, али врло занимљиво.
Погледајте и: