РЕЗОЛУЦИЈА О СРЕБРЕНИЦИ: "Србија не сме да дозволи да буде џак за ударање великих сила"
Србија не сме да дозволи да буде џак за ударање и поткусуривање великих сила у Савету безбедности УН, изјавио је данас бивши амбасадор у Турској Душан Спасојевић поводом гласања о Резолуцији о Сребреници које је предвиђено 7. јула.
"Велике земље, поготово сталне чланице, око овог питања калкулишу своје виталне интересе. Србија не сме да дозволи да буде џак за ударање, нити да Срби и Бошњаци буду монета за поткусуривање оних земаља које суштински не занима стабилност у овом региону", рекао је Спасојевић.
Он је рекао да у овом тренутку нико не може да предвиди шта се дешава иза затворених врата у Савету безбедности, али је тешко отети се утиску да садашња ситуација не подсећа на време од пре 140 када су се велике силе раскусуравале о важним питањима и то по цену "Источног питања".
Треба узети активније учешће у дешавањима у Савету безбедности
Према његовим речима, ово није ни мало лака ситуација и треба пажљиво пратити шта се дешава у Савету и активније учествовати.
"Ово је дефинитивно једначина са више непознатих и изазов за дипломатску службу да број непознатих смањи на најмању меру. Ово је ствар која се и те како тиче наше земље, региона, регионалне стабилности", указује Спасојевић.
Спасојевић је подсетио на девизу легендарног шефа српске дипломатије Јована Ристића који је говорио "мисли шта мислиш, држи шта имаш".
Није довољна подршка Русије, треба се окренути и другим чланицама
У овом случају, рекао је он, Србија има Русију на својој страни, али не би требало све препустити њиховој помоћи.
"Треба да се окренемо ка другим чланицама. Ту су бројне земље које су нама традиционално наклоњене и да пробамо да текст што више приближимо нашим интересима", истиче бивши српски дипломата.
Србија зато, казао је он, мора да предвиди активне кораке и да рачуна да, ако дође до текста резолуције, он бити значајан.
"У случају да буде негативан и од нас захтева чињење или нечињење, можемо да рачунамо да ће земље које су биле 'за' поставити неки услов за наше чланство у Европској унији", сматра Спасојевић.
Говорећи о посети Ангеле Меркел, Спасојевић каже да је он по том питању умерени оптимиста и нада се да неће бити непријатних изненађења.
"Немачка је најзначајнија земља у ЕУ и није позната као земља која води спољњу политку дуплих аршина. Оно што мисле то кажу, шта кажу то ураде, ситуација је јасна", указује он.