Резултат "Рата против тероризма": терористичка држава - Калифат
Радикална терористичка организација Исламска Држава Ирака и Леванта дала је зелено светло за покретање свог пројекта - Калифата. Прогласили су “Исламску Државу (ИС)” која се протеже од Алепа у Сирији до источне ирачке провинције Дијала, на граници са Ираном. Том приликом, симболично су избрисали "наметнуте" границе између Ирака и Леванта (Сирије), избацујући “И” и “Л” из свог назива ИСИЛ.
По проглашењу ИС, позвали су локалне сунитске групе да стану на њихову страну истичући како је успостављање Калифата "сан свих Муслимана" и "нада свих џихадиста". ИСИЛ лидер, Абу Бакр ал-Багдади, проглашен је за "калифа" нове Исламске Државе, а уз то је назван и "лидером свих Муслимана". Одлука је донета након састанка Савета (Шуре) Исламске државе, пренео је портпарол групе, Абу Мохамед ал-Аднани.
Но, нема ничега романтичног у овој терминологији. Ипак говоримо о екстремистичкој групи која на бруталан начин убија све оне које сматра неподобнима или херетицима, а то спадају и припадници друге муслиманске секте, шиити. Другим речима, сведочимо успостављању “исламско фашистичке” државе која нимало не скрива своју злочиначку идеологију, закључује Адванс.
ИСИЛ је прогласио нове границе државе као и то да је ИС сада легитимна држава. Такође тврде како сада сви муслимани у свету морају објавити своју оданост новом Калифу ал-Багдадију.
Но, антитерористичка (мада можемо слободно рећи и антифашистичка) коалиција у региону свакако неће допустити да овај пројект постане нека нова стварност. Поред тога, сама чињеница да ИСИЛ лидери сада проглашавају своју "државу", показује да су нервозни. Што је било с причама да ускоро освајају и Багдад?
ИСИЛ терористи су искористили тренутак великих проблема у региону, како политичких тако и војних (дестабилизација Сирије), но чим се та питања реше могу очекивати уједињени отпор који ће бити знатно шири од Дијале на истоку и Алепа на западу. Вероватно ће бити од Ирана на ситоку до Алжира на западу.
За успостављање овог “Калифата” највише је одговорна америчка спољна политика. Њихово финансирања и наоружавање милитаната у Сирији, довело је до јачања, ако не и самог стварања, ИСИЛ терористичке групе. Поједини амерички функционери свесни су огромне опасности овакве политике, но тренута власт као да се нимало не обазире на ова упозорења и увелико настављаја са истом тактиком. Штавише, амерички државни секретар Џон Кери, за време посете Саудијској Арабији, обећао је још “већу помоћ” сиријским милитантима тврдећи како ће се "они борити против ИСИЛ терориста".
Овакве изјаве Џона Керија заиста немају благе везе са стварношћу, јер до сада је већ свима јасно да америчко оружје, које наводно иде "умереним побуњеницима", завршава у рукама ИСИЛ екстремистима, и да су ове групе, којих међусобно повезују екстремистичке идеје, заправо у блиском контакту и заједничком рату против сиријске војске.
Да ли се овом приликом може закључити да је резултат америчког "рата против тероризма”, формирање терористичке државе?
Може, јер сваки амерички потез давања подршке милитантима у Сирији јесте додатна подршка новом "Калифату", а исти ће можда у неко догледно време (можда већ кроз коју годину) послужити САД као нови изговор за инвазију на Блиском Истоку, као што су и учинили у Афганистану где су у то време били на власти фундаменталисти ("створени" америчком подршком антисовјетским снагама у Афганистану осамдесетих). Историја се, изгледа, понавља у Ираку и Сирији.
Сви су већ чули о бруталности ИСИЛ терориста. Како убијају цивиле, жене, децу, набијају људе на колац, одрубљују им главе. Занимљиво је и то како су сви чули за ово тек у последњих неколико дана, а ова зверства се дешавају већ неколико година у суседној Сирији, али то очито није “популаран начин извештавања из Сирије”. Но, имајући у виду репутацију групе, ако Обама већ сутра одлучи да покрене војну интервенцију, свет ће је поздравити као одлучну акцију против исламских фашиста. Међутим, тај исти свет се неће питати нити ће знати како је уопште дошло од стварања ИСИЛ групе и чија им је политика омогућила овај инстант повратак у Средњи век на великом простору Ирака и Сирије.