РИЈАЛИТИ КОЈИ ЋЕ ОБОРИТИ СВЕ РЕКОРДЕ: Гледаћемо како живе људи на Марсу и то УСКОРО!
У не тако далекој будућности гледаћемо ријалити програм директно са - Марса? Делује као научна фантастика, међутим мисија "Марс Оне" ове године завршава своје припреме за слање људи на ову планету!
Компанију која организује овај пројекат основао је Холанђанин Бен Лансдорп, на почетку деценије када је зацртао да до 2027. године жели да оснује људску колонију на Црвеној планети, која ће имати могућности да опстане и функционише као прва заједница у свемиру.
Повратак на Земљу није могућ
Према Лансдорповом плану, пре лансирања колоније био би организован читав процес одабира колониста, њиховог тренирања у симулираним условима, а било би потребно послати и беспилотне летелице на саму планету зарад истраживања погодног тла за становање.
План налаже да овај процес траје отприлике десетак година, а да се затим пошаље првих четворо астронаута, са задатком да осигурају погодне услове за живот. Овај процес поновио би се на четири године, са једном веома битном ставком - повратак назад на Земљу није могућ.
''Ријалити'' на другој планети!
Занимљиво је да би све активности астронаута биле бележене од стране камера. Челници компаније желе да омогуће општу видљивост живота ових људи на Марсу, па би тако пројекат подразумевао стварање неке врсте "ријалитија" на другој планети.
Са разлогом се може закључити како цела ова замисао делује потпуно немогуће. Са једне стране, тло Марса није потпуно истражено и не зна се да ли би људско тело могло да му се прилагоди како треба.
Радијација би била свакодневна претња колонистима, а не треба занемарити ни гравитациону моћ, знатно другачију од оне на нашој планети.
Временске прилике тотално су непредвидљиве, а иако би "Марсовци" добијали сталне ресурсе, питање је колико би они били довољни за опстанак.
Велики број физичара изразио је одређену дозу скептицизма око ових кључних питања. Међутим, поједини стручњаци попут добитника Нобелове награде 1999. године, Герардуса 't Хофта, као и њени покровитељи уверени су у успех слања људи на Марс већ сада.
Докле се стигло са пројектом?
Прва фаза подразумевала је пријављивање добровољаца преко сајта, а она је прошла више него добро. Број пријављених људи износио је чак пет хиљада и то из свих крајева света! Друга и трећа фаза подразумевале су одабир 100 кандидата најповољнијих за наредне фазе, које подразумевају симулирање услова на Марсу (бестежинско стање и живот у изолацији).
Управо ћемо ове године бити сведоци послдењих фаза припреме људства за Црвену планету, а кандидати ће сигурно имати тежак задатак, пре свега опраштајући се од својих најмилијих.
Све ово говори да, и поред многих скептика, мисија на Марсу можда постане и стварност, с обизром на то колико је новца и људске енергије већ досад уложено да би пројекат успео. Већ за четири године прве летелице за "опипавање" терена ће бити на планети, а убрзо после тога биће јасно да ли ће Холанђани успети у својој намери.