РИМЉАНИ ЈЕЂАХУ ЛЕЖЕЋИ: Јеловник старих Римљана – из канализације
Копање по депонијама може да доведе и до генијалних археолошких открића!
Истраживањем канализације и депонија у Помпеји и Херкулануму археолози су дошли до занимљивих података о исхрани Римљана у ова два града на обали напуљског залива пре ерупције вулкана Везува 79. године. Већи део оног што становници ових древних вароши нису пробавили или су оставили у својим тањирима завршило је у месној канализацији и депонијама.
На тродневној конференцији, одржаној ове седмице у Риму, археолози су представили своја открића, износећи разне врсте намирница чије су остатке пронашли током ископина.
"Добили смо мали увид у то шта су јели, а наишли смо и на неке заиста чудне ствари", рекао је Марк Робинсон, професор археологије животне средине Универзитета у Оксфорду.
У својим експозеима, истраживачи су навели да су Римљани углавном јели "локане производе", као што су шкољке које су потицале са оближње обале. Главни увозни производи били су житарице, које су куповане у Египту, датуле које су долазиле са Блиског истока и северне Африке и бибер који се допремао из далеке Индије.
Прочитајте и:
Плажа костура (ФОТО)
ДОБРОДОШЛИ У ЦАРСТВО МРТВИХ: Упознајте мрачну страну Париза (ФОТО)
ЧУДО ПРИРОДЕ: Прошетајте се по облацима
Од меса, Римљани су, попут данашњих становника тих крајева, највише уживали у свињетини. Депоније из И века п.н.е и са почетка И века нове ере у Помпеји препуне су свињских костију, навео је Мајкл Мекинон са Универзитета у Винипегу. На трпези становника Помпеје и Херкуланума често су се могли наћи ракови и риба, а према броју пронађених љуски, јасно је да су кокошја јаја такође обилато коришћена у припреми свакодневних јела.