РИМСКЕ ТЕРМЕ: Отворене за госте из целог света после два миленијума
Због чудотворних извора који су излечили неке од познатих историјских личности, лечилиште које датира још из римског доба, било је дуго чувана тајна старе Југославије, а данас има најчешће посетиоце из Аустрије, Италије, Хрватске и Србије.
Нови хотелски комплекс обухвата три међусобно спојена хотела, издвојену вилу, музеј, као и несвакидашњи парк са егзотичним биљкама. Хотели Софијин Двор, Римски Двор и Здравилишки Двор имају четири звездице, а у 187 соба пружају смештај за 358 особа.
На месту некадашње велелепне виле изграђена је нова и модерна вила “Сиси”, чији гости имају додатни мир и приватност.
Извор здравља стар 2.000 година
У оквиру Терми налази се и један од најстаријих извора термалне воде, која већ више од два миленијума помаже код реуматолошких, гинеколошких и плућних болести, а купање у базену са специјалним хидромасажерима препоручује се спортистима и активним младим људима.
Извори у Римским термама налазе се приближно 1.000 метара испод површине земље. Вода из извора Амалија има 38,4°Ц, а вода из Римског извора 36,3°Ц. Тако, одмах при доласку у хотел директно са извора на улазу можете пробати топлу воду, чувену по својим лековитим дејствима.
У оквиру хотела “Римски Двор” смештен је и медицински центар опремљен најновијом технологијом и специјализован за више од 20 врста болести, па се одлазак у Терме препоручује макар једном годишње. Сви гости имају прилику да закажу жељене лекарске прегледе у тиму стручњака из целог света.
Историја дубоко укорењена у простор
- 39. година п.н.е. – откривене су Римске терме, а Римљани су направили прве базене са топлом термалном водом за купање
- 1460. година – Фредерик Верне је развио лечилиште које су Турци уништили 1529. године
- 1486. година – Бања се први пут помиње у писаним документима
- 1769. година – Изградња новог термалног купалишта
- 1847. година – Римске терме су посетили цар Фердинанд и надвојвода Јохан
- 1873. година – Ширење објекта и изградња већег купалишта
- 1879. година – Посета енглеске принцезе Викторије
- 1914-1918 год. – Руски затвореници су изградили 2км дуго шеталиште кроз шуму, које се данас зове »Руска стаза«
- 1945. година – Терме припадају ЈНА и користе се за лечење и рехабилитацију војника и одмор државника
- 2014. година – Римске терме отварају своја врата за госте из целог света
Енергетске тачке против стреса
За оне који воле несвакидашњи одмор у егзотичном парку Римских терми, свако јутро имају прилику да уживају у часовима јоге и то испод секвоја старих више од 200 година, које је Термама у знак захвалности за излечење, у 19. веку поклонила краљица Викторија.
У парку је откривено и више од 10 енергетских тачака, које отварају чакре и пуне их новом енергијом, а према истраживањима стручњака свака од тачака помаже у одређеној врсти болести или стреса.
За љубитеље активног одмора на располагању су шетња Руским стазама, теретана нордијско ходање, као и изнајмљивање бицикала и обилазак околине.
Луксузни кутак само за заљубљене
Ако током одмора желите да се поново заљубите, Римске терме су право место за то. Нови хотелски комплекс поседује посебне собе у којима су смештени кружни кревет, ђакузи и сауна за двоје, па је због тога чест избор за романтично уточиште парова.
Заљубљенима су на располагању и римска купка у мермерној кади уз воће и вино, а они који желе да се потпуно опусте у оквиру посебног пакета, могу изабрати и масажу удвоје.
Хотел Здравилишки Двор делом претворен у музеј
Историја дуга више од два миленијума смештена је у хотелски музеј, који представља времеплов од римског доба, преко златних година старе Југославије до данашње модерне ере Римских терми.
У склопу бројних експоната изложена је и мермерна када у којој се купала и излечила Наполеонова сестра принцеза Мурат, као и бројне захвалнице познатих личности међу којима су И оне од енглеске принцезе Викторије и цара Фердинанда.
Историјске личности у Римским термама
Током дуге историје Римских терми лечилиште у срцу Словеније посетиле су бројне познате личности међу којима су Вук Стефановић Караџић, млађа сестра чувеног Наполеона Каролина Бонапарте (принцеза Мурат), краљица Викторија, цар Фердинанд и многи други. Боравак у Термама користили су за опуштање, одмор и лечење термалном водом у тадашњим римским кадама.
Вук Стефановић Караџић је међу почасним гостима у Римским термама био у 19. веку и то између 1848. и 1860. године. Према записима из тог доба Вук је Терме, осим за одмор, користио за инспирацију у писању и раду и зато се често враћао у њих.
Виртуелна тура Римским термама доступна је на овом линку.