Робот иде у школу уместо болесног дечака
БЕРН - У клупама једне швајцарске школе, поред дечака и девојчица, седи хуманоидни робот. Реч је о изуму француске компаније “Алдебаран роботикс” који тешко болесној деци омогућава да не заостају за својим вршњацима.
Јонас је први у својој школи коме Нау помаже. Робот се понаша као његов аватар, што значи да заузима његово место и јавља се када треба да одговара. Дечак који болује од леукемије контролише робота док лежи у болници уз помоћ таблета. За главу Науа причвршћен је мобилни телефон чији екран преноси Јонасову слику. У његово чело уграђена је дигитална камера, што значи да Јонас може да види где се робот креће.
“Нау има сјајну примену у образовном систему. Може да се програмира за различите активности, у зависности од потреба ученика”, каже професор кинезиологије Мотаз Елтоуки.
Особље школе се према аватару понаша као према било ком другом ученику, а тако је и са децом, која с њим радо проводе велики одмор. Једина разлика је у томе што Нау због својих димензија мора да седи на столу.
Паметни робот је део пројекта “Аватар кидс”, који је покренула швајцарска организација “Киндерсити”, задужена за упознавање деце с модерном технологијом. Компанија “Самсунг” обезбедила је мобилни телефон и таблет без којих Нау не би могао да замењује Јонаса на часовима, преноси "Блиц".
У зависности од карактеристика, робот може да кошта до 16.000 долара. Најнапреднија верзија говори 19 језика, а текст који корисник откуца брзо претвара у изговорене речи. Висок је 58 центиметара а тежак 4,3 килограма. Хода на различитим површинама, разликује лица и објекте, изражава емоције и реагује на додир. Опремљен је двема камерама, а садржи и четири микрофона, девет тактилних сензора и осам сензора на додир.