РОДИТЕЉИ, ПАЖЊА: Ово могу бити знакови да вам се дете дрогира!
Чудно понашање, промена друштва, нагли изласци из куће без објашњења, само су неки од знакова, поручују стручњаци.
Наркоманија представља велики проблем данашњице који не заобилази ниједан узраст. Према статистичким подацима које је нашем порталу проследило Министартсво здравља, просечан узраст када млади људи први пут узимају дрогу јесте 20 година, али медицинска пракса показује да се ова старосна граница непрекидно спушта.
Наш извор из МУП-а Србије наводи да је најраспрострањенија дрога на нашим просторима данас марихуана или тзв. индијска конопља са којом се обично почиње, затим хероин који је и најопаснији, и најзад екстази и спид таблете.
- Наркоманија је веома распрострањена и у великим и у мањим срединама, а најнижа забележена старост корисника наркотика је 10 година - каже наш саговорник.
Психијатар Диана Ракетић, запослена у Специјалној болници за болести зависности у Драјзеровој, у разговору за наш портал каже да су најчешћи први знаци да је дете почело да узима наркотике чудно понашање, другачије него иначе, и утисак да нешто скрива.
- Ако приметите да је дете не жели да разговара са вама, ако осећате да се одаљило, ако је нагло променило друштво, ако често излази, а попустило је и у школи, све би то могли да буду разлози за озбиљну забринутост - објашњава др Ракетић.
Она додаје да је најважније од свега какав однос родитељи имају са дететом и да кључ доброг родитељства лежи у разговору.
- Морате што више причати са дететом, допрети до њега, али не онда када ви то желите него када оно то жели - каже др Ракетић.
На питање како родитељи треба да поступе у моменту када открију да је дете почело да узима психоактивне супстанце, Ракетићева поручује да се викањем и агресијом ништа не може постићи.
- Никако не смете допустити да дете манипулише са вама тако што ће вам обећати да неће никада више узети дрогу, јер то "никад више" одлази у бескрај. Истог тренутка потражите стручну помоћ код нас или на било којој другој клиници која се бави лечењем болести зависност - каже она.
Др Ракетић истиче да је најкритичнији узраст за почетак експериментисања са дрогом око 12-13 година и да су најподложнија наркоманији деца која су лоши ђаци, деца која су агресивна, импулсивна, љута, бесна, и она која се тешко уклапају у васпитни систем и одбијају да прихвате правила.
Психијатар Вања Куљанин, из приватне болнице за лечење болести зависности "Лоријен" на списак знакова који би родитељима могли да укажу на то да се дете дрогира додаје и напетост и раздражљивост, затварање у собу, запуштен изглед, промену нормалног обрасца спавања, трошење веће количине новца, нестајање новца или ствари из куће, мирис марихуане, ношење тамних наочара за сунце у неодговарајуће време, често укапавање капи у очи, проналазак прибора (игле, шприцеве, ризле, итд.) међу стварима, као и неразумљив, успорен говор и широке или уске зенице.
- Уколико родитељи посумњају да дете користи психоактивне супстанце, веома је важно да имају исти став. Неопхо би било да оба родитеља као и остали чланови породице организују састанак и да суоче дете са чињеницама. Да му кажу да проблем постоји и, иако ће дете вероватно негирати исти, да наставе са убеђивањем, те да се што пре јаве стучњаку за болести зависности - каже др Куљанин.
Као могуће узроке за стално спуштање старосне границе на којој млади почињу да користе дроге, наша саговорница наводи велику доступност дрога, веома ниске цене, утицај вршњачких група и преокупираност родитеља пословним обавезама из које проистиче неадекватна посвећеност породици.