Идеје које су донеле милијарде долара!
Неке од ових брендова носите, друге конзумирате, али вероватно не знате колики профит су донеле својим идејним творцима. Запрепастићете се о којим сумама је реч!
10. Старбакс - 1.1 милијарда долара
Име је добио по лику заменика капетана из "Моби Дика", док сирена на логоу симболизује заводљив и омамљив укус њхове кафе. Хауард Шулц је у почетку радио у тој малој фирми, која је продавала овај напитак, али тек када он долази на чело ове компаније, "Старбакс" доживљава велики напредак и врхунац. Шулц је нашао прави начин да удовољи љубитељима кафе.
9. Ханс и Пол Регел - 1.5 милијарди долара
Браћа Регел су 1922. године изумели први калуп за гумене бомбоне, који је имао облик меде. Одатле потиче данашњи Златни меда, гумена бомбона најпрепознатљивија на свету. Њихов успех преведен у доларе износи 1.5 милијарди долара, а на свакодневном нивоу произведе се око 100 милиона Златних меда.
8. Џејмс Дисон - 1.6 милијарди долара
Овај британски проналазач и индустријски дизајнер измислио је веома моћан усисивач, са двоструком циклон комором која најефикасније одваја прашину и одржава једнаку снагу усисивача. Данас сви усисивачи користе ову технологију.
7. Марио Полети Полегато - 3 милијарде долара
Полегато је прво се бавио производњом вина, када се одлучио за изум патика са рупама у ђону. Док је боравио на конференцији, једно јутро је трчао и ноге су му биле мокре од напора и топле пустињске климе. Како би се расхладио, избушио је рупе у ђоновима својих ципела, ножем швајцарске војске. Од тада овај изум преузимају бројни светски брендови обуће, а типичан је за Геокс.
6. Чалео Јовидхја и Дитрих Матешиц - 3 милијаде долара
Компанија са Тајланда је 70-их година пустила у промет напитак Кратинг Даенг на бази кофеина и таурина који се "борио" против умора. Деценију касније, након повезивања ове компаније са компанијом зубних пасти Blendax, настала је нова компанија која је производила ово енергетско пиће. Тада је Redbull био више газиранији и са мање шећера, него данас.
5. Тај Ворнер - 4.5 милијарди долара
Отпочните продају плишаних медведа са занимљивим именима и постаћете ускоро милијардер. Тају је то пошло за руком. Колеџ је напустио после годину дана. Почео је да ради као продавац у производњи плишаних играчака. Када је одлучио да оснује своју фирму, ставио је кућу под хипотеку и сву уштеђевину. Исплатило се!
4. Џеф Безос - 4.4 милијарде долара
Познајући чињеницу да људи слабо посећују књижаре, Џеф је одлучио да направи онлајн продавицу књига, amazon.com. Када је Безос бирао назив, кренувши од почетка абецеде, одлучио се за име Амазон, по реци са великом распростањеношћу каква је постала и његова компанија. Имао је мото "Постати велики, што пре". Менаџери који реализују његове идеје у корпоративном сленгу се називају "Безосовим роботима".
3. Ралф Лорен - 5 милијарди долара
Узмете мајицу кратких рукава, ставите једноставан лого и почнете је продавати за 50 долара. Јесте лудо, али ова идеја је Ралфу донела 5 милијарди долара. Овај човек потиче из најсиромашнијих слојева друштва, а факултет је напустио како би се прикључио војсци. Радио је као благајник у малопродајном ланцу одеће, пре него што је лансирао овај бренд.
2. Бредли Хјуз - 5,3 милијарде долара
Бредли је оснивач и председник Јавног Складишта, највеће компаније за јавно складиштење у Америци. Осим што је познат по томе, Хјуз је оснивач и финансијер Центра у Минесоти који се бави истраживањем и развојем лечења леукемије и рака код деце.
1. Мишел Фереро - 10 милијарди долара
Власник је Фереро чоколаде. Сматра се најбогатијим човеком Италије. 2008. године је својим богатством престигао Силвија Берлусконија. Под овај бренд спадају и Нутела, Мон Шери и Киндер јаје. Овог месеца Нутела слави свој 50. рођендан. Број теглица који се током године прода довољан је да се Кинески зид премаже осам пута или се оивичи обала Дунава чак 24 пута.