РУСИ НУДЕ "ЗЕЛЕНИ КОРИДОР": Српска роба која иде у Русију могла би још брже да стиже до купаца
Царина Русије нуди нам "зелени коридор", попут онога који имају са Италијом, Кином и Турском.
- Ако се интензивирају преговори на релацији Москва - Београд, целокупан посао око "зеленог коридора" би се могао завршити у неколико наредних месеци јер, што је посебно важно, постоје добра воља и услови за то - казала је Татјана Николајевна Голендејева, заменик руководиоца "Руске царине" и државни секретар у тој служби.
СМИШЉАЈУ ИМЕНА ДЕЦИ ЗА 25.000 ЕВРА: Посао можете да добијете и ви, али морате детаљно да...
Наши извозници се жале да им камиони стоје дуго на царини и да роба споро стиже до купаца. Али у Москви кажу да је тај проблем лако решив.
- Ако постоје дугорочни уговори и потребни фитосертификати да у воћу и поврћу нема инсеката, не мора се сваки камион детаљно проверавати. Дакле, дугорочни купопродајни уговори могу помоћи да се многа питања брзо решавају - објашњава Татјана Голендејева, која је генералајтнант царинске службе РФ.
Фитосанитарна контрола би се могла обављати у Србији, што би утицало на то да нема чекања на царини. Тако се радило док су се велике количине воћа и поврћа увозиле из Турске. Осим тога, од Турске су Руси добијали информацију о реалној цени робе, што је цариницима олакшавало и убрзавало посао.
- Јасно је да посао цариника иде споро ако се свака партија посебно прегледава. И Србима треба да буде интерес да имају дугорочне веће уговоре па ће увоз у Русији бити бржи и већи, истиче Голендејева. Она додаје да је осим тога важно је да српске компаније имају озбиљне брокере у Русији који ће да поштује руске законе. Има брокера који обећавају "лако ће све да среде", али најбоље је и, на крају, најјефтиније кад нема мућки и све се ради по закону - каже Голендејева.
ТОП 15 СРПСКИХ ИЗВОЗНИКА: Фијат и даље на првом месту
Да би се уиграла техника "зеленог коридора", може се кренути и с једном врстом робе, а касније би се то проширило на целокупни увоз из Србије. Што се тиче техничке робе, код ње нема фитосанитарне контроле и поступак се разликује од увоза воћа и поврћа.
Заменица руководиоца "Руске царине" објашњава да се произвођачи одређене робе треба међусобно да се организују и предлажу решења. Примера ради, српски произвођачи намештаја и осталих производа од дрвета се сада жале да им по новим правилима роба постаје прескупа. Таква питања се не могу решавати индивидуално него грански.