РУСИЈО, ВУК ДЛАКУ МЕЊА... Турској се не може веровати упозоравају стручњаци!
Анкара и Москва јесу постигле разумевање у вези са сиријском кризом, али донедавна непредвидивост Турске је разлог за опрез, изјавио је Џозеф Фицанакис, професор политичких наука на студијама за обавештајну и националну безбедност Каролинског универзитета.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров у петак је у Сочију, после састанка са турским колегом Мевлутом Чавушоглуом, изјавио да су две земље дошле до договора у вези са сиријском кризом. Анкара се сложила да је Нусра фронт као и Исламака држава (ИС), терористичка организација. Москва и Анкара су уједињене у захтеву да припадници умерене сиријске опозиције напусте подручја под контролом терориста.
НЕЋЕМО ТРЧАТИ ПРЕД РУДУ: Медведев опрезан у обнови односа са Турском
- Свако ко не жели да буде погођен у ваздушном нападу, требало би да напусти позиције које су под контролом Нусра фронта и ИС-а. То је врло једноставно. Ако постоји патриотска опозициона група, конструктивна опозициона група која се још налази у подручју под контролом терориста, онда конструктивна опозиција треба да нареди својим снагама да оду са тих подручја. У супротном, сматраће саучесником Нусра фронта и ИС-а - рекао је Лавров.
Russia won't ађуст итс economy то суит неедс оф any country, инцлудинг #Turkey https://t.co/WGzjOtXLWg pic.twitter.com/InrJTZj3t5— Спутник (@SputnikInt) July 2, 2016
Позитиван исход састанка у Сочију за многе представља позитиван корак у решавању сиријске кризе. Професор Фицанакис, међутим, каже да је и даље скептичан у вези са дугорочним интересима Анкаре.
Фицанакис сматра да је последњих неколико година Турска непредвидива и да прави необјашњиве спољнополитичке потезе, попут затварања очију пред успоном ИС-а у региону или обарања руског бомбардера Су-24 током антитерористичких операција у новембру 2015.
САД СЕ СЕТИО: Ердоган даје држављанства сиријским избеглицама?!
- Чини се да се сада приклања руској позицији, али мислим да је већина тих маневара заправо усмерена ка домаћој публици у Турској - каже Фицанакис.
- Будући да је домаћа политичка ситуација у земљи веома непредвидива и несигурна, не бих још да извлачим закључке, али бих био опрезан и чекао да видим шта ће се догодити унутар Турске - додаје он.
ХОФЕР ЗА РЕФЕРЕНДУМ О ЕУ: Изаћи ћемо из Уније ако Турска уђе
Он каже да док САД критикују Асада, друге западне земље са њим разговарају, али то крију да не би биле критиковане од Вашингтона.
- Моје гледиште је да ће се тако вероватно наставити док се не догоди нека врста велике прекретнице, можда у неком тренутку током будућих преговора. Вероватније је да ће се догодити нешто слично као у Кореји 1950, на крају корејског рата, када је дошло до неке врсте прећутног договора да престану да пуцају једни на друге, мада рат технички није окончан - сматра Фицанакис.
Фицанакис напомиње да преговоре у Сирији компликује чињеница да су многи "умерењаци" напустили земљу.