Саксонија гласа: Лужички Србин фаворит
БЕРЛИН - У Саксонији се одржавају избори на које је позвано око 3,4 милиона бирача, који би требало да одлуче ко ће у будуће бити на власти у овој источно-немачкој покрајини, бујне лепоте и бурне прошлости са историјским градом Дрезденом.
Њом су до сада владали демохришћани канцелара Ангеле Меркел и либерали, на чијем челу је некада био бивши шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле. Ови избори, први после савезних немачких избора у септембру, могли би да промене политичку слику државе, пошто се верује да ће данас бити окончана та последња демохришћанско-либерална коалиција у Немачкој, јер либерали, процењује се, неће успети да освоје неопходних пет одсто гласова за улазак у покрајински парламент у Дрездену.
Избори у Саксонији, на којима је неприкосновени фаворит демохришћанин Станислав Тилих, први Лужички Србин који се у политици винуо тако високо, могли би да на дуже стазе промене политичку слику Немачке, уколико у парламент у Дрездену уђе "Алтернатива за Немачку" (АфД), евроскептички расположена странка која се, између осталог, залаже за укидање евра и повратак немачке марке, оцењују аналитичари.
У шпекулацијама о могућим коалицијама у Саксонији, једно је сасвим извесно - а то је да ће шеф владе и даље остати Тилих и да ће његова Хришћанско-демократска унија (ЦДУ), на чијем челу је канцелар Ангела Меркел, освојити апсолутно највећи број гласова.
За Тилиха, католика по вероисповести, инжењера по образовању и Лужичког Србина по пореклу, каже се да се као мало ко разуме у политику и интеграцију и да је као политичар са најдужим стажом председника владе једне немачке покрајине, заправо, постао "отац" Саксоније, односно, како аналитичари ових дана истичу, мушка Меркелова.
За њега се каже да влада слично као и Меркелова- без пуно помпе, "математички" разложно, стручно тражећи решења, а медији пишу, такође, и да сада пред изборе има лак задатак- без озбиљних политичких противника- води једну мирну кампању.
Анкете, такође, показују да би Саксонци, када би директно могли да бирају свог шефа vladde, изабрали баш Тилиха и, то њих 57 одсто, док би за његовог "изазивача", социјалдемократу Мартина Дулинга, гласало свега 14 одсто бирача, а за кандидата партије Левица Рика Гебхарта једва шест одсто.
Данас у Немачкој живи око 50.000 Лужичких Срба и они су признати као национална мањина. Они имају своје школе, кутурне институције, двојезичне улице и насеља, имају медије и заставу - плаво-црвено-белу, која се, како се каже, тесно ослања на заставе Русије и Србије.