САРАЈЕВО У ОПАСНОСТИ?! Повратници са страних ратишта стална претња по безбедност
Добровољци и повратници са страних ратишта, страни држављани који су били у контакту са особама довођеним у везу са тероризмом, финансирање бивших муџахедина и интензивирање активности појединих припадника екстремних религиозних група су кључна опасност за БиХ у наредном периоду.
То произлази из Стратегије сузбијања тероризма и с тероризмом повезаних појава, усвојеној у БиХ, а у којој се, између осталог, указује и на опасност од покушаја формирања што већег броја затворених вехабијских заједница.
Ратни повратници представљају опасност по БиХ
Као проблем је наведена и присутност велике количине оружја заосталог из рата у БиХ.
"Добровољци и повратници са страних ратишта представљаће у идућем периоду једну од значајнијих безбедносних претњи и велики ризик. Осим тога у БиХ и даље борави одређени број страних држављана пореклом из афро-азијских земаља који су у ранијем периоду били у контакту са особама довођеним у везу са међународним тероризмом", упозорено је у документу.
Додаје се да није искључено да њихова ранија веза буде поново активирана.
“Известан број бивших држављана БиХ страног порекла, од којих поједини и даље бораве у БиХ, представљају претњу националној безбедности”, истиче се у Стратегији.
Илегални трансфер новца
Нека од тих лица, како је наведено, и даље су укључена у активности илегалног пребацивања новца непознатих донатора у БиХ првенствено за потребе бивших муџахедина, који су у време рата били у одреду "Ел муџахид" који се борио на страни Армије РБиХ.
“Могуће је да новац стиже и са другим намерама као што је финансирање ширења радикалног вехабизма и оснивање нових вехабијских заједница у БиХ. Тренутно нема конкретних података да БиХ та лица користе за припрему терористичких напада, али они нису искључени и стално су у виду као крајња могућност”, истакнуто је у документу.
Сузбијање тероризма је основни циљ
У Министарству безбедности БиХ кажу, да је циљ доношења стратегије сузбијање тероризма и с тероризмом повезаних појава, али и испуњење обавеза које је БиХ преузела на међународном плану, посебно оних које произилазе из Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ.
Признају, наводи се, да терористичке и екстремистичке претње према БиХ и њеним безбедносним интересима постају учесталије и потенцијално опасније.
“Највећа претња безбедности у БиХ, у овом тренутку, долази од терористичких организација, односно појединаца и група инспирисаним њиховим идеологијама - Ал-Каиде, Исламска држава и Ал-Нусра", истакли су у том ресору.