САСТАНАК ВУЧИЋ-ДЕВЕНПОРТ: 2015. важна година за европске интеграције Србије
Премијер Србије Александар Вучић и шеф Делегације Европске уније у Београду Мајкл Девенпорт сагласили су се данас да је 2015, када је реч о европским интеграцијама, важна година за Србију. Сусрет Вучића и Девенпорта први је први у низу редовних састанака ове године.
Вучић је на састанку истакао је да је питање очувања политичке и економске стабилности у региону Западног Балкана од кључног значаја за Србију.Давенпорт изнео је ставове ЕУ по питању наставка дијалога Београда и Приштине, као и другим питањима од регионалног значаја, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу с медијима.
Премијер је поручио да ће и даље сарађивати са Девенпортом, јер је то, како је навео, његова "обавеза" као председника Владе.
- Имао сам редован састанак са Девенпортом, овај пут на његову иницијативу, али то није нарочито важно. Састанак је био коректан, усагласили смо се да је 2015. кључна за Србију и њен напредак, не само за европске интеграције, већ њену регионалну, политичку и економску стабилност - навео је он.
Девенпорт изнео је ставове ЕУ по питању наставка дијалога Београда и Приштине, као и другим питањима од регионалног значаја, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу с медијима.
Железара
Премијер Србије Александар Вучић изјавио је данас да је у разговору са шефом Делегације ЕУ у Београду Мајклом Давенпортом добио обећање да ће Унија подржати добијање клаузуле за Железару те да се очекује да уговор са компанијом Есмарк буде потписан пре првог фебруара.
"То је велика ствар за нашу земљу, за насе раднике, будућност Србије, много смо труда и рада унели у то и о томе сам разговарао са Девенпортом и добили смо обећање да ће нам и они и ЕУ помоћи по питању клаузуле коју очекујемо пре првог фебруара", рекао је Вучић на конференцији за новинаре у Влади Србије.
Захвалио је председнику РС Милораду Додику на интересовању за Железару и најавио да ће "нам бити драг гост у Смедереву".
Бирн
Вучић је пре неколико дана оптужио Девенпорта и ЕУ да су дали паре новинарима Балканске истраживачке мреже (БИРН) да пишу против Владе Србије, пошто је та редакција објавила текст у ком описује неправилности у поступку избора фирме која ће обавити испумпавање воде из копа "Тамнава - Западно поље".
Премијерове тврдње одбацила је портпаролка ЕУ Маја Коцијанчић, после чега ју је Вучић оптужио да покушава да га ућутка.
Вучић је данас казао да је његова изјава да Девенпорт и ЕУ "дају паре новинарима БИРН да пишу против Владе Србије" била оштра, али праведна и правична.
- Све што сам говорио то мислим и нисам ја у афекту и на пречац реаговао никада. Они сами кажу да их плаћају, али они кажу једну другу формулацију, "ми их плаћамо, али не утичемо на уређивање". Да сам ја то рекао, смејали бисте ми се. Ја нећу да се смејем, ја им верујем - тврди Вучић.
Он је поручио да ће Србија гарантовати пуну слободу изражавања и критику, али је нагласио да то важи и у обрнутом смеру, односно да и влада има право да аргументовано демантује неистине.
- Посвећени смо томе да гарантујемо пуну слободу изражавања и крутику, али немојте ни нама да забрањујете да одговарамо на нестине. Не забрањујте нам да одговарамо на новинарска питања и да их аргументовано демантујемо. Не тумачите то као притисак - рекао је Вучић.
Он је навео да нема ништа против да новинари пишу шта год хоће, али да би и њему требало да буде омогућено да се изјасни.
- Пишите шта год хоћете, али нам дајте право да и ми кажемо да ли је то истина или није - рекао је премијер додајући да је спреман да саслуша сваку врсту примедбе или указивање на пропусте.
Вучић: ЕУ не крије да плаћа поједине медије и групе
Коментаришући своју претходну изјаву да ЕУ плаћа поједине медије, Вучић је рекао да ни они (ЕУ) то не крију, те додао да се нада доброј будућој сарадњи са шефом делегације ЕУ Мајклом Девенпортом.
- Само сам му рекао оно што сви знају, да они плаћају њих. Они се хвале тиме да то плаћају. Нисмо ми њих оптужили, већ они на томе инсистирају. Изабрали су 19 група које плаћају, а неке од њих се баве измишљотинама - рекао је Вучић додајући да не види шта је ту спорно, јер ЕУ није демантовала његове наводе.
Проблематично је кад измисле да је била седница владе, а није, додао је Вучић, демантујући тиме поново писање БИРН-а који је навео да је влада заседала због односа у коалицији.
- Измисле и да је уговор са Ер Србијом одређени документ, а то што су гледали није био ни нацрт уговора, и притискају нас заправо да по том основу платимо 35 милиона евра уместо 10,5 милиона - навео је Вучић.
Додао је да жели да верује Девенпорту кад каже да није био упознат са садржајем текста, те да су новац БИРН-у дали унапред.
Он је поновио да је његов посао да штити интерес Србије и да неистине неће моћи у томе да га ометају ма колико коштале.
- Хвалили су се да су добили 200.000 евра. Нисам знао да то толико кошта. Код мене у влади нико за такве приче не би могао да добије ни динар, а камоли 200.000 евра - рекао је премијер.
У тексту БИРН-а под насловом "Испумпавање копа и буџета" наводи се да је Електропривреда Србије за испумпавање воде из Рударског басена Колубара ангажовала конзорцијум без искуства, чиме је знатно увећала цену тог посла.
Вучић је такође захвалио Светској банци која се изјаснила о поступаку одабира фирме за исушивање Тамнаве и навела да је он био у складу са прописима. Он је оценио да је њен став био "много бруталнији" од његовог.