Савет: Новац за поплаве да не иде преко Фонда за развој
БЕОГРАД - Савет за борбу против корупције констатовао је да је Фонд за развој у многим аспектима свог пословања промашио основне функције и циљеве делећи кредите претежно на основу политичког утицаја, због чега предлаже влади да расподела милијарде динара за санирање штета од поплава никако не иде преко те институције.
Фонд је, наиме, како се констатује у извештају Савета за борбу против корупције, већину кредита доделио фирмама из Београда, Ниша и Новог Сада, чиме је прекршио основно начело свог рада, али је исто тако прекршио и друго важно правило о подстицању пословања правних лица и предузетника.
Овај други пропуст Савет илуструје податком да је Фонд од укупно одобрених кредита у периоду од 2007. до 2013. фирмама Мирослава Мишковића доделио чак 307 милиона динара више него свим другим предузетницима заједно.
Кредити су, како се наводи у извештају Савета који је упућен Влади Србије, МУП-у и Тужилаштву, додељни фирмама чији су власници Мирослав Мишковић, Жељко Митровић, Војин Лазаревић, Ненад Поповић, Топлица Спасојевић, Зоран Дракулић, Мило Ђурашковић, Ђорђе Антељ, Горан Перчевић и др.
Из тога Савет закљуцује у извештају под називом "Анализа политичког утицаја на пословање Фонда за развој Републике Србије" да су кредити одобравани углавном и претежно особама блиским одређеним политичким структурама или личностима које су познате у јавности, као и да су новац добиле фирме које се мање баве производњом, а најчешће услужним делатностима.
У јавности је, подсећа Савет у данашњем саопштењу, створена перцепција да је Фонд за развој под директним утицајем извршне власти с обзиром да функцију члана Управног одбора Фонда обављају министри у влади.
Такође, Савет констатује да је оправдано створена перцепција да Фонд нема поуздано успостављене критеријуме пласмана кредитних средстава, критеријуме за репрограм одобрених кредита, као ни критеријуме који поуздано уређују питање контроле наменског и законитог коришћења одобрених кредита.
Савет зато предлаже Влади да: преиспита пласирање средстава из Фонда за развој у 2014. години; изврши ревизију свих уговора за које касне ануитети, односно код којих у 2014. и 2015. години доспевају ануитети на наплату; наложи Фонду да предузме све мере у погледу обезбеђења и извршења наплате заосталих потраживања Фонда.
Савет посебно предлаже да се милијарда динара на име помоћи угроженима од поплаве не пласира преко Фонда за развој и то зато што је, како се наводи, Фонд својим радом до сада показао да није способан да обавља послове из редовне надлежности, па је јасно да ванредни посао пласирања милијарду динара на име помоћи угроженима, неће извршити благовремено, квалитетно и транспарентно.
Савет у данасњем саопштењу подсећа на то ко је одговоран за законито пословање Финда, колико често и коме Фонд подноси известај о раду, те да за привреду и грађане настаје штета ако било ко у том ланцу закаже, односно ствара се простор за системску корупцију и ненаменско и незаконуто трошење средстава.
Савет је због свега тога извештај под називом "Анализа политичког утицаја на пословање Фонда за развој" доставио 15. јула влади, МУП-у и Републичком јавном тужилаштву, али је 21. јула извештај проследио и Тужилаштву за организовани криминал.