Селаковић: Ускоро закони за квалитетнију правну заштиту
БЕОГРАД - Министар правде Никола Селаковић рекао је да би Скупштина Србије ускоро требало да усвоји сет закона који ће грађанима обезбедити бржу, квалитетнију и доступнију правну заштиту.
"Закон о бесплатној правној помоћи подразумева да грађани који су тешког материјалног стања и не могу себи да омогуће вођење неког судског поступка или заштиту права, остварају право на бесплатну правну помоћ која ће њима бити доступна на свим нивоима локалних самоуправа", рекао је министар.
Додао је да закон прописује и рефундацију трошкова држави, уколико грађанин успе у спору и наплати одштетни захтев. Селаковић је рекао да се закон писао годинама, али да до сада није донет јер је његова примена изузетно скупа и компликована.
"То је закон који је изузетно комплексан, који је изузетно тежак за спровођење и за који су потребана озбиљна, велика материјална средстава, али закон који нам свако доприноси остваривању што бољих
резултата и на пољу европских интеграција", навео је Селаковић.
Министар је казао да је тај предлог Закона тренутно на експертизи у Европској комисији, а да је претходно добио одличну оцену Савета Европе.
"Ако имате радника који на пример у јавном предузећу указује на то да неки од директора или шефова својим сумњивим радњама доводи до тога да се оштећује имовина предузећа, да се та имовина одлива у приватне џепове, а због тога што ће тако нешто казати и открити, може да добије отказ, он треба да добије статус узбуњивача", објаснио је Селаковић.
Додао је да ће право да пријаве корупцију имати не само запослени у јавном, већ и у приватном сектору, као и да ће се њихове тврдње добро проверавати како се не би дошло до "ширих злоупотреба у систему".
Селаковић је рекао да ће се пред посланицима наћи и Закон о заштити права на суђење у разумном року, за који је недавно завршена јавна расправа.
"То је један од закона за који могу са пуно уверења да кажем да је један од темељних закона који ће омогућити бољи, ефикаснији и квалитетнији рад оних који воде судске поступке, а то су судије и оних који воде истражне постпуке, јавни тужиоци и њихови заменици, јер ће они морати да раде ажурније и квалитетније", казао је он.
По том закону, грађани ће моћи да се жале за судске поступке који трају годинама и уколико се утврди да је, како је Селаковић истакао било опструкције, моћи ће да добију и новчану надоканаду.
Упитан да ли ће жалбе, додатно оптеретити судове, министар је казао да неће, јер ће о њима одлучивати председници судова.
"Не желимо да притискамо било кога да ради брже, колико је важно да пресуда буде брза, важно је да буде и квалитетна, јер ако не буде квалитетна њу ће оборти другостепени суд и поново вратити првостепеном", оценио је он.
Селаковић је истакао да су сви ови закони део ланца, а да су подједнако важне карике у њему и обнова инфраструктуре и континуирана обука судија и тужилаца.
"До сада је било немогуће да грађанин оде на пример у Први основни суд у Београду и да дође до одлуке у разумном року, ако знамо да на једну судницу долази двоје и по судија, што значи да тај судија може да суди два дана у недељи. То се сада коренито мења, ако он добије судницу, ако су му обезбеђени сви услови да ради добро, а он и даље не ради добро, мора да сноси косеквенце", истакао је он.
Додао је да се због недостатка смештајних капациета, интезивно ради на обнови судова и обезбеђивању нових зграда и подсетио да ће се од 1. септембра цео Први основни суд са парничним и грађанским одељењем преселити у реновирану зграду Аероижињеринга на Новом Београду.
Селаковић је казао и да је за доступнију правду грађанима изузетно важно и то што је Врховни касациони суд донео Програм за решавање старих предмета, по којем сви судови у Србији до 15. новембра ове
године морају да реше предмете старије од пет година.