Шест задатака за бољу Србију: крећу смене директора!
Председник Владе Србије Александар Вучић у уводнику за информатор СНС-а истакао је да је Влада Србије за првих сто дана , упркос бројним препрекама, испунила оно што је обећала.
“Драги пријатељи, иза нас је сто дана Владе Републике Србије и резултати нашег рада су пред грађанима Србије. И поред бројних препрека и тешких поплава које су нас погодиле, испунили смо оно што смо обећали. Створили смо основу за развој модерне, уређене државе и сада је пред нама шест нових група задатака. Пре свега, то је стварање неупоредиво бољег пословног амбијента. Веома сам поносан на то што су донети бројни реформски закони, а посебно Закон о раду, који је камен темељац за све промене у Србији које хоћемо да остваримо”, поручио је лидер напредњака.
“Ту је и борба против сиве економије. На овом пољу донет је нови Закон о пореском поступку и администрацији ангажовано је 400 нових пореских инспектора, због чега ћемо, први пут, имати темељну контролу и санкционисање непријављивања запослених у приватном сектору. И БИА је постигла прве озбиљне резултате у борби против шверца цигарета”, истакао је он и додао да “трећу групу задатака чини суштинска реформа јавних предузећа, и управо то ће бити највећа мука и проблем за српску државу”, каже Вучић.
“Државна предузећа доживљавају се као партијске прћије и од тих компанија направљени су привредни богаљи којима држава даје новац да би преживели. То мора да се мења. Зато крећу смене директора и нови конкурси за избор руководиоца у јавним предузећима", рекао је премијер.
Четврта група задатака је решавање проблема предузећа у реконструирању.
"На овом пољу донели смо Закон о приватизацији и Закон о стечају. Свуда где је могуће да пронађемо стратешког партнера, Влада ће помоћи и субвенционисати опстанак предузећа и запослених. Тамо где је могуће радницима ћемо платити отпремнине. Морамо променити систем у којем се не бавимо економијом, већ плаћамо социјални мир, без икакве, или уз недовољну привредну активност, који директно у пропаст води и та предузећа, и запослене и државу. Уређење јавних финансија и мере фискалне консолидације политички су најосетљивија питања. Потребна је одлучност највећег дела друштва да се спроведе у дело план реформи, које је Влада усвојила, јер, у противном, суочићемо се са још већим проблемима и завршити као неке од земаља у окружењу”, закључио је премијер.