Силовање - моћ над женским телом
Сексуално насиље наставља да буде једно од најбруталнијих облика насиља према женама које у највећем броју случајева остаје неоткривено и некажњено. Због тога је Европски женски лоби током 2013. године за 32 државе Европе објавио Барометар о силовању са циљем да се укаже на све оне жртве сексуалног насиља које нису добиле помоћ и заштиту.
Барометар је приказао да у скоро свим државама не постоје посебни сервиси/услуге за жртве сексуалног насиља, као и да већина држава европског континента нема задовољавајућа законодавна решења којима се штите жртве ових кривичних дела.
Мада су дефиниције кривичног дела силовања унапређене током последње декаде од дефиниција које се заснивају на употреби силе или претње силом уз услов да је жртва пружила отпор, до дефиниција у којима ће се силовањем сматрати сваки онај чин за који није постојао изричит, слободно дат пристанак, Барометар је показао да дефиниције које се базирају на употреби силе још увек преовлађују у дефиницијама већине земаља Европе, међу којима је и Србија.
Силовање
Члан 178
(1) Ко принуди другог на обљубу или са њом изједначен чин употребом силе или претњом да ће непосредно напасти на живот или тело тог или њему блиског лица, казниће се затвором од три до дванаест година.
Конвенција Савета Европе о сузбијању и борби против насиља према женама и у породици тзв. Истанбулска конвенција, коју је држава Србија управо ратификовала, изричито захтева да државе измене дефиницију кривичног дела силовање тако да буде кажњив сваки чин сексуалне пенетрације, без обзира на облик и природу тог чина, учињен над лицем које није дало свој пристанак. Истанбулска конвенција иде и даље и налаже да пристанак мора бити дат слободно, што ће се ценити у контексту сваког појединачног случаја.
Стога се женске организације у 32 европске државе организују и спроводе заједничку кампању којом захтевају правду и подршку за жене које су преживеле силовање.
Важеће законодавство, пракса и процедура у случајевима силовања
Кривичним закоником РС прописано је да ће се кривичним делом силовања сматрати оно дело које је учињено уз примену силе или претње силом, што имплицира да би жена требало да пружа физички отпор. Такође, правосудна пракса и правна теорија стоје на становишту да ће се кривичним делом силовања сматрати само она дела у којима је дошло до пенетрације мушким полним органом, чак и када су у питању деца. Сви други видови пенетрације, руком или страним предметом, или присиљавање на орални сексуални однос, не сматрају се силовањем нити присилом на сексуални чин, већ недозвољеним полним радњама.
Казна за основни облик кривичног дела недозвољене полне радње (став 1 члан 182 КЗ) је новчана или казна затвора до 3 године, чак и у случајевима када су жртве деца.
У Србији не постоје тзв. Кризни центри за жртве силовања (Рапе Црисес Центер), специјализоване, бесплатне службе подршке за жртве, у којима су на једном месту обједињени медицинска, психолошка и правна помоћ и подршка.
Које промене ће донети Конвенција Савета Европе о сузбијању и борби против насиља према женама и у породици у области заштите жена од сексуалног насиља?
Конвенција Савета Европе о сузбијању и борби против насиља према женама и у породици захтева од држава да: - Ускладе законодавство како би се осигурало да основни облици кривичних дела из групе дела која се односе на сексуално насиље (кривична дела против полне слободе, КЗ/РС), узимајући у обзир и силовање, укључе недостатак пристанка жртве као услов инкриминације (члан 36) - У случају силовања учињеног од стране супружника/партнера осигурају да не постоји изузетак (не узимају као олакшавајућу околност брак/емотивну везу), тако да ово кривично дело буде третирано као дело исте тежине као силовање од стране било које друге особе (Члан 36) - Прикупи специфичне релевантне статистичке податке на годишњем нивоу о распрострањености сексуалног насиља и силовања (Члан 11) - Обезбеди специјализоване услуге за подршку женама које су преживеле сексуално насиље, укључујући силовање (Одељак ИВ, Члан 25) - Уложи средства у превенцију сексуалног насиља кроз кампање усмерене на подизање свести јавности, едукацију, медије и укључивање приватног сектора (Одељак ИИИ) - Промовише приступ правди за жене које су преживеле насиље.
Силовање представља једну од најразорнијих форми родно заснованог насиља, а ипак је пречесто табуизирано и о њему се ћути. Европска истраживања показују да се само 2 до 10 одсто свих случаја силовања пријављују полицији. Велика већина сексуалних злочина против жена остаје невидљиво и стога и ниво сексуалног насиља бива потцењен.
У Србији не постоје репрезентативна истраживања државних институција о сексуалном насиљу. Једини доступни подаци су подаци Републичког завода за статистику о броју пријављених, оптужених и осуђених лица за ово кривично дело и подаци истраживања Аутономног женског центра из 2003. године, које је показало да је само 6% жена са територије Београда пријавило је сексуално насиље од стране партнера. У 2012. години у Србији је за кривично дело силовање пријављено 121 пунолетно лицеУ 2012. години у Србији је за кривично дело силовање осуђено 67 пунолетних лица
Статистике Светске Банке наводе да жене између 15 и 44 године имају веће шансе да буду силоване или претрпе насиље у породици него да добију рак, маларију, буду у саобраћајној несрећи, рату. (УН Генерални Секретар, 2008: Кампања за елиминацију насиља над женама)
Подаци за земље Европе показују следеће:
У Чешкој, током једног дана званично се забележи један до два случаја силовања. У Данској, Савет за превенцију насиља води статистику која се заснива на подацима Центара за жртве силовања и полиције. Они процењују да се сваке године у Данској догоди 2000 случајева силовања, од којих се 500 случајева пријави полицији, у 300 случајева бива подигнута оптужница и само 150 случајева се оконча осуђујућом пресудом.У Француској, званично истраживање из 2005/2006.г. је покало да је 198000 жена између 18 и 59 година било жртва силовања или покушаја силовања.У Холандији, истраживање из 2012.г. открило је да је 15% жена у доби између 25 и 70 година и 8% жена између 15 и 24 године било силовано најмање једампут током њиховог живота.У Шведској, подаци за 2011.г. показују да је било 6120 случајева силовања жена и девојчица, од чега 3388 случајева је било извршено према женама старијим од 18 година. У том периоду кривични поступак је виђен против 1030 учинилаца и само их је осуђено 151.У Ирској, 21% учинилаца сексуалног насиља према женама су били њихови партнери или бивши партнери. 90% учинилаца су биле особе које су жртве познавале (подаци за 2011.г.)