ЗАПАДЊАЧКЕ МУЋКЕ: Црногорска и македонска политика су апсолутно зависне од утицаја Запада
"Стекли су се одређени услови да Србија добро размотри своје даље потезе, односе, да разматра своја улагања или било шта у тај однос између Србије и Црне Горе и Србије и Македоније", каже аналитичар Божо Спасић за SrbijaDanas.com.
На Извршном савету у Паризу изгласан је предлог препоруке за пријем Косова у Унеско. За је гласало 27 земаља, а међу њима Црна Гора и Македонија. Представници Русије и Кубе затражили су одлагање седнице, али је председник Извршног савета тај захтев одбио. Даља судбина пријема Косова у ову организацију ће се видети на Генералној конференцији.
Аналитичар Дејан Вук Станковић за SrbijaDanas.com каже да очекује да буде велика дипломатска борба око тога да ли ће Косово постати члан или не, а да за сада не може предвидети исход.
Наставити борбу
Станковић додаје да је једини начин да наставимо борбу актуелна дипломатија, дакле лобирање да се расправа о чланству одложи за, као што је рекао председник Николић за две године или да се на неодређено одложи то чланство.
"Обично препоруке имају значајну тежину за земље чланице генералне скупштине, међутим у генералној скупштини се одлучује двотрећинском већином и обзиром на велики број уздржаних гласова приликом гласања на извршном савету и на одређеном броју земаља које су напустиле гласање, као и на чињеницу да преко 80 земаља које су чланице УН није признало Косово, мислим да активном дипломатијом Србија можда може да спречи или, како каже председник Николић, да одложи бар за две године расправу о чланству Косова у Унеско", прича Станковић.
Македонија и Црна Гора гласале ЗА
Имајући у виду да су Македонија и Црна Гора гласале ЗА улазак Косова у Унеско, Станковић објашњава да би било неочекивано да, с обзиром на то да су признале независност Косова, гласале супротно оном "што су урадиле јуче".
"Дакле, земље које су признале Косово су гласале да оно буде члан Унеска, као што ће гласати да Косово буде примљено у сваку другу међународну институцију. За мене то није изненађење", каже наш саговорник и додаје да то није нешто што наилази на одобравање, али не верује да је неко у Србији ко се бави спољном политиком очекивао другачији исход.
"Што се наших будућих међусобних односа тиче, мислим да ће доћи до неког привременог дистанцирања, али да односи неће бити суштински поремећени. Србија је ту непријатну епизоду са Македонијом и Црном Гором превазишла", прича Станковић за SrbijaDanas.com.
Аналитичар Божо Спасић је мање оптимиста по питању пријема Косова у Унеско. Он сматра да ће Косово бити примљено у ову организацију хтели ми то или не.
Косово ће бити Унеско
"Оно што они који финансирају Унеско замисле, они ће и остварити. Према томе ми морамо сада прихватати чињеницу да ће Косово бити Унеско и утврдити на који начин ћемо се сада борити да се добије неки аутономни статус тих српских светиња, српских манастира и осталих српских добара на Косову где би или међународне снаге или неке наше снаге могле да штите та добра. У сваком случају, тек се очекују проблеми по том питању", каже Божо Спасић.
"Узалудне су ове дипломатске активности, али су добре зато што се о том проблему најзад говори, па многи чују. Иначе, не треба заборавити да велике силе попут Америке, Енглеске гласају за пријем у Унеско, а оне држе Унеско под својом контролом. Не само политички него и финансијски. Свакако да ће Косово ући у Унеско", каже Спасић за SrbijaDanas.com.
За разлику од Станковића, Спасић мисли да нашу јавност посебно буни то што су Македонија и Црна Гора гласале за пријем Косова у Унеско, и сматра да Србија треба да размисли о својим даљим потезима што се тиче те две земље.
"Стекли су се одређени услови да Србија добро размотри своје даље потезе, односе, да разматра своја улагања или било шта у тај однос између Србије и Црне Горе и Србије и Македоније, јер је то доказ да црногорска и македонска политика су апсолутно зависне од утицаја Запада и утицаја страних земала", наглашава Спасић.
Запад нам није пријатељ
Саму одлуку Извршног савета сматра скандалозном и да ми, уствари, немамо пријатеље на Западу.
"Чињеница је да је све скандалозно у вези са пријемом једне земље која није чланица УН, земље, за коју доказујете да није спремна да поштује принципе Унеска, земље за коју је Србија изнела први пут систематски и доказане чињенице шта се радило према тим добрима које је штитио Унеско... Та чињеница није уважавана, за то је сматрано као: 'Ето, тако се прича'", каже Спасић за наш сајт и додаје да то говори само то да ми заправо "имамо" своје пријатеље на западу и говоримо о пријатељству, али када ти пријатељи на западу треба да конкретизују то пријатељство са нама онда се види да се ми углавном осврћемо на Русију, осврћемо на Кину“, закључује Спасић за SrbijaDanas.com.
Нема помоћи
Спасић каже да на Генералној конференцији неће имати утицај ни Русија ни Кина, два огромна система у којима постоје огромна Унескова добра, зато што заправо Запад финансира Унеско и онај који има новац у овом моменту заправо држи и међународне организације под својом контролом.
"Према томе, гласање Русије и Кине, које је сасвим коректно, које упућује да треба још о томе разговарати неће имати никакав ефекат на Генералној скупштини. Једноставно се видело да то нема ефеката само зато што се ту гласа, ту не може да се стави вето, не постоји могућност да изађу из сале итд. јер је Запад, а ту говорим о Американцима, Немцима и Енглезима су обезбедили ону већину која ће за њих гласати, дакле гласаће чак и они којима ће бти угрожна добра на Косову, нпр Црна Гора има тамо својих манастира везаних за СПЦ, па чак и Македонија" објашњава Божо Спасић.