Шкотска има праисторијског воденог рептила, али то није Неси
ЕДИНБУРГ - Шкотска има свог праисторијског поморског рептила али није реч о Неси, митском цудовишту из Лох Неса.
Научници су саопштили да су истражили фосилне остатке поморског рептила налик делфину на шкотском острву Скај. Животиња је живела пре 170 милиона година и била је дуга 4,3 метра, пише Ројтерс.
Створење названо "Деарцмхара shawcrossi" припада групи ихтиосауруса који су били доминантни водени рептили у време када су диносауруси владали светом. Ихтиосауруси су живели 150 милиона година пре него што су нестали пре око 95 милиона година. Рептил је живео у топлим, плитким морима током Јуре, хранећи се рибом. Остаци су непотпуни али облик костију на предњим перајима показује да је, иако средње величине, био изузетно јак и брз пливач, кажу научници.
"Из Шкотске је и то је први, искључиво шкотски водени рептил који је откривен и проучен", навео је палеонтолог Стив Брусати са Универзитета у Единбургу у студији објављеној у листу "Scottish Јоурнал оф Geology".
"Многи други фосили поморских рептила пронађени су у Шкотској, али је већина нестала у приватним колекцијама или је продата. Овај узорак коначно разбија тај циклус: пронашао га је приватни колекционар који је урадио сјајну ствар - поклонио га је музеју и сарађивао са научницима".
Аматерски ловац на фосиле Брајан Шовкрос пронашао је фосиле на плажи на острву Скај 1959. и поклонио их 1990их глазговском Музеју лова. Створење је добило име "деарцмхара" (изговара се џарк вара) по галском изразу за "воденог гуштера" и Шоквросу коме су научници желеи да одају признање. Откриће рептила баца ново светло на период Јуре који се сматра црном рупом када је реч о фосилима поморских рептила и Шкотска је једна од ретких земаља која има фосиле из тог периода.
Други фосили указују на то да је "водени гуштер" живео са другим воденим рептилима попут плесиосауруса а чувена, неухватљива Неси, митско чудовиште из језера Нес, најчешће се описује као плесиосаур, са дугим вратом и перајима попут весла.